joomla templates top joomla templates template joomla

Pensje pracowników Szpitala zagrożone, 2200 rodzin z Grudziądza? Wiceprezydent przyznał, że konta Szpitala zablokował komornik przed wypłatami. Jak będzie w marcu?

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

 
Komornik zajął wszystkie konta Szpitala i nie było możliwości wypłacenia środków na pensje pracownicze. To było powodem przelania pensji pracowniczych z konta instytucji finansowej. Jak będzie za miesiąc?
 
Marek Sikora w programie TVSM Uwagi Warte wyjaśnił czym spowodowane były zawirowania z wypłata świadczeń dla pracowników. Wszystkie konta szpitala zostały zablokowane przez komornika i pieniądze otrzymane od NFZ zamiast na konta pracowników miały trafić do jednego z wierzycieli. Szpital „uciekł” niejako komornikowi jednego z wierzycieli podpisując trójstronne porozumienie pomiędzy Szpitalem, NFZ, Magellanem polegające na przelaniu środków na konto Magellana, który następnie skierował przelewy na konta pracowników Szpitala. 
 
 
 
Jak poinformował w programie Uwagi Warte TVSM wiceprezydent Marek Sikora to Pani Dominika Jabłońska dyrektor ekonomiczna mając wiedzę, że Szpital otrzyma ponad 50 milionów zapłaty za nadwykonania od NFZ: 
 
- „Zaczęła rozmawiać z wierzycielami. Część wierzycieli zrezygnowała z odsetek, niektórzy należności głównej. Jeden z wierzycieli wiedząc, że są tak duże środki, a sam będąc w tarapatach finansowych nie chciał odpuścić ani grosza. Widząc, że takie środki wpływają do szpitala, zablokował konta szpitala poprzez swoją kancelarię adwokacką” - poinformował wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora w programie TVSM Uwagi Warte. 
 
Tym wierzycielem – jak informuje wiceprezydent – miał być dostawca leków dla Szpitala, który ma sam ma problemy finansowe i chciał w ten sposób pozyskać środki z tytułu niezapłaconych faktur. 
 
- „Gdyby ten wierzyciel wziął środki to pracownicy by na 10 wypłat nie otrzymali” 
 
poinformował Marek Sikora. 
 
I tak narodził się pomysł- według wiceprezydenta - aby środki uzyskane z NFZ przeszły na konta pracowników za pośrednictwem konta Magellana. NFZ – jak mówi Marek Sikora - pełnej wiedzy przelał środki na konto Magellana po porozumieniu się ze Szpitalem i instytucja finansową. 
 
- „Aktualnie konta zostały odblokowane” - poinformował wiceprezydent.
 
Wiceprezydent Grudziądza podziękował również dyrektorowi Szpitala Markowi Nowakowi, dzięki którego działaniu - jak mówił Marek Sikora: 
 
- "pensji by nie otrzymało 2200 rodzin z Grudziądza".
 
 
 
W przyszłym miesiącu jednak wierzyciel może być sprytniejszy i wystąpić do Magellana o zajęcie środków, które mu NFZ przekaże, ponieważ komornik ma prawo zajęcia środków będących we władaniu Spółki również tych – naszym zdaniem – znajdujących się na koncie nie należącym do Szpitala. 
 
Jest to sytuacja skrajna i wszystko zależy od wierzyciela, który daje bezpośrednie dyspozycje komornikowi, a ten działa w ramach obowiązujących przepisów i możliwości. Można sobie wyobrazić jednak, że zdesperowany wierzyciel znając już mechanizm omijania zajęć komorniczych z praktyki 
 
- sięgnie po tak radykalne środki i zajmie konta Magellanowi? – 
 
Na którym znajdować się będą środki Szpitala,  co spowoduje paraliż z wypłatami. Możliwe jednak, że wierzyciel „pójdzie na rękę” Szpitalowi i jednak się z nim porozumie - o ile tych wierzycieli nie ma więcej. 
 
Osobną sprawą nadal pozostaje ochrona danych osobowych. W tej sprawie być może po zbadaniu sprawy wypowie się Generalny Inspektor Danych Osobowych. Kiedy wyda oficjalnie komunikat w tej sprawie przekażemy go Państwu.