joomla templates top joomla templates template joomla

Plecak grudziądzkiego ucznia waży nawet 10 kilogramów. Aby go dźwigać dziecko powinno ważyć 67 kg. Pracodawca by otrzymał za to grzywnę

włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

 
Postanowiliśmy zważyć plecak przeciętnego ucznia Szkoły Podstawowej. Okazało się, że ciężar jaki dźwiga na plecach może ważyć 10 kilogramów, a nawet więcej. Według zaleceń Instytutu Matki i Dziecka aby dźwigać taki ciężar uczeń by musiał ważyć 67 kg! Spore dziecko?
 
Gdyby potraktować naukę jako pracę, a ucznia jak pracownika to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych maksymalny ciężar jaki by mogli dźwigać uczniowie by wyniósł  w przypadku mężczyzn nawet 50 kg, ale uwaga!!
 
- dotyczy to tylko pracy dorywczej i przenoszenia ciężaru na odcinku maksymalnie do 25 metrów, a nie jak to czasami bywa kilkuset metrów czy kilometra -
 
 
 
 W przypadku pracowników młodocianych normy są o wiele ostrzejsze i dotyczą wyłącznie osób powyżej 16 roku życia, a nie kilku, czy kilkunastuletnich dzieci. W przypadku dorywczej "pracy":
 
- dziewczęta pracujące dorywczo mogą dźwigać do 14 kilogramów, a chłopcy – maksymalnie 20 kilogramów -
 
a w przypadku stałego zajęcia: 
 
- dziewczęta mogą dźwigać najwyżej 8 kilogramów, a chłopcy 12 kilogramów.
 
Jeżeli jednak obciążenie ma charakter powtarzalny młodocianemu wolno dźwigać maksymalnie 5 kilogramów w przypadku dziewczęt i 8 kilogramów chłopcy - mowa powyżej o osobach, które ukończyły 16 lat! 
 
Na tle przepisów dotyczących pracowników noszenie szkolnego tornistra przez kilkuletnie dzieci wygląda niezbyt optymistycznie. 
 
- tornistry ważą bardzo często nawet ponad 10 kilogramów, a więc przekraczają normy nawet dwukrotnie -
 
w stosunku do tych obowiązujących pracowników młodocianych - powyżej 16 roku życia.
 
 
 
Za wykroczenia przeciwko prawom pracownika Kodeks Pracy w stosunku do pracodawcy lub osoby kierującej pracownikiem
 
- daje możliwość nałożenia kary w wysokości od 1000 do 30 000 zł –
 
Niestety ucznia nie chronią żadne przepisy, są jednak normy, które w porównaniu z normami pracowników młodocianych są na pierwszy rzut oka mniej korzystne dla dzieci: 
 
- zgodnie z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka uczeń nie powinien dźwigać ciężarów większych niż 10 kg, maksymalnie 15 proc. wagi swojego ciała – 
 
Zważony przez nas plecak mieści się w tym przedziale, brakuje mu kilograma do górnej granicy, jednak pod warunkiem, że:
 
- dziecko, które go dźwiga waży prawie 67 kg!! - 
 
Tyle waży przeciętnie 16-18 latek, a więc prawie już dorosły mężczyzna. Dziewczęta ważą zazwyczaj mniej.
 
Jak widać ciężkie jest życie ucznia, a w dobie internetu smartfonów, tabletów wydaje się, że jest nadzieja, że przynajmniej część podręczników zniknie z uczniowskiej wyprawki jeszcze "w tym wieku".