joomla templates top joomla templates template joomla

Śmieci straszą turystów w samym centrum Grudziądza na Starym Mieście. Od lat problem nie jest rozwiązany. Nie da się nawet ustalić właściciela miejsca, na którym stoją śmietniki

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Miejsc, w których jest brudno i śmierdzi, a wokoło fruwają śmieci w ścisłym Centrum Grudziądza jest kilka. Od lat miasto nie rozwiązało problemu, chociaż zapowiedzi pojawiają się co pewien czas. Na ul. Tkackiej jednak nie można nawet ustalić właściciela terenu, na którym stoją śmietniki.

W ścisłym centrum Grudziądza istnieją miejsca, które lepiej omijać szerokim łukiem. Straszą nie tylko wyglądem, ale i zapachem. Od lat pomimo sygnalizowania problemu przez mieszkańców, radnych, niestety „odstraszają” turystów. 
 
 
Jednym z takich miejsc jest śmietnik na zbiegu ul. Kościelnej i Tkackiej, ale miejsc takich jest więcej jak chociażby słynny już śmietnik na ul. Spichrzowej. Obydwa miejsca znajdują się na głównych szlakach turystycznych osób przechadzających się po Grudziądzkiej Starówce. 
 
Towarzystwo Upiększania Miasta sygnalizujące problem ze śmieciami pyta dlaczego od tylu lat sprawa nie jest nierozwiązana:
 
- „ Jest to posadowione na tle zabytkowych murów, na głównym trakcie spacerowym na Górę Zamkową (..) tak przyziemny problem, tak prosty do rozwiązania, jak te śmietniki, które są najstraszniejszą wizytówką miasta przez lata nie został rozwiązany” - mówi Zofia Chlebowska z Towarzystwa Upiększania Miasta. 
 
 
Co na problem ze wspomnianymi śmietnikami na zbiegu ulicy Kościelnej i Tkackiej?
 
- „Miejsce z pojemnikami jest terenem osoby prywatnej, bez możliwości ustalenia miejsca pobytu lub spadkobierców”- informuje Urząd Miejski w Grudziądzu.
 
Wygląda więc na to, że śmietniki mogą tam stać „nielegalnie” bez zgody właściciela? To pytanie pozostaje otwarte. Niezależnie jednak od tego sam punkt gromadzenia odpadów został zmodernizowany podczas realizacji remontu ul. Kościelnej i były czynione starania o wybudowanie wiaty śmietnikowej:
 
- „Spółka MPGN czyniła starania o wybudowanie wiaty śmietnikowej, jednak pozostali użytkownicy prywatni punktu nie chcieli partycypować w kosztach budowy, dużym problemem tego miejsca jest notoryczny brak segregacji i podrzucanie różnych odpadów, w tym wielkogabarytowych, sprzętu elektrycznego, budowlanych” - informują Urzędnicy. 

W najbliższym czasie miasto przygotowuje się do wykonania 4 punktów gromadzenia odpadów dla Śródmieścia na terenach miejskich, co ma pozwolić m.in. na likwidację punktu przy ul. Kościelnej/Tkackiej. 
 
Zapowiedzi jednak są czynione już od pewnego czasu, pokazywano wizualizację w tym dotyczące wiat na ul. Spichrzowej, ale  na efekty trzeba poczekać.