joomla templates top joomla templates template joomla

„Budowa” Centrum Nauki w Grudziądzu trwa już 8 lat i nie wiadomo kiedy się zakończy, ponieważ Marszałek Całbecki poinformował, że jednak nie kupi Młyna Wolanda od MPGN

R.Ż/eSerwis.info; fot: google włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Od pewnego czasu  radni, prezydent, a także mieszkańcy Grudziądza z niepokojem pytają co z  budową Centrum Popularyzacji Nauki w Grudziądzu? MPGN dokonał wyceny nieruchomości, którą jak obiecywano miał kupić Marszałek. Okazuje się jednak, że do zakupu Młyna Wolanda nie dojdzie, chociaż sama inwestycja nie została jeszcze „pogrzebana”.
 
 
Zgodnie z nową koncepcją Młyn Wolanda nie trafi bezpośrednio do Marszałka, ale dopiero po dokonaniu pewnego rodzaju „zamian” pomiędzy Samorządem i Spółką. Według prezentowanej koncepcji budynek ma najpierw trafić do grudziądzkiego samorządu, a ten dopiero dokonać wymiany - nie sprzedaży - z samorządem wojewódzkim. 
 
 
Obecnie jak informuje MPGN trwa procedura przekazywania Młyna do miasta: 
 
-  Ma to polegać na zamianie nieruchomości - wartej zgodnie z operatem szacunkowym 1.3 miliona złotych - pomiędzy MPGN a miastem, które spółce w zamian ma oddać inną działkę -  
 
Potem ma nastąpić kolejny etap „inwestycji”, a więc wymiana nieruchomości pomiędzy Marszałkiem, a Grudziądzem. 
 
- Marszałek odda Grudziądzowi nieruchomość na ul. Kochanowskiego, w której funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej, której jest właścicielem, a w zamian otrzyma Młyn Wolanda - 
 
 
 
Po co takie kombinacje? 
 
Marszałek chce aby wymiana nieruchomości nastąpiła pomiędzy samorządami, a nie spółką i Urzędem Marszałkowskim. Dlaczego więc go nie kupi i dlaczego podjęcie tych decyzji trwało aż cztery miesiące? To pytanie pozostaje otwarte. 
 
- Być może tańsze, szybsze i bardziej efektywne by było wybudowanie budynku w innym miejscu całkowicie od zera - 
 
Koncepcja zakupy Młynna Wolanda przez Marszałka pojawiła się z początkiem roku, w lutym z wielką fetą w świetle fleszy w obecności posła Tomasza Szymańskiego Prezydent Maciej Glamowski i Marszałek Piotr Całbecki podpisali list intencyjny zgodnie, z którym w Grudziądzu w tym miejscu miało powstać „Centrum Popularyzacji Nauki”.
 
Początki jednak stworzenia takiego obiektu w Grudziądzu sięgają roku 2011 i do chwili obecnej o inwestycji dużo się mówiło, ale nie doczekała się realizacji.