joomla templates top joomla templates template joomla

„Paszporty małego odkrywcy historii”, który powstał z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy trafi do 5503 uczniów grudziądzkich szkół

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

„Paszport małego odkrywcy historii” powstał z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy. Wydano go w celu popularyzacji historii Grudziądza w ramach Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci. Akcja trwa do 31 stycznia 2020 roku.
 
 
W piątek, w Szkole Podstawowej nr 5 im. płk. Stanisława Sitka, odbyła się konferencja prasowa przedstawiająca akcję stworzoną przez Wydział Promocji i Wizerunku Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. „Paszporty małego odkrywcy historii” trafią do 5503 uczniów grudziądzkich szkół.
 
- „Paszport małego odkrywcy” stworzono z myślą o uczniach szkół podstawowych, uczęszczających do klas I-VI. Akcja ma charakter edukacyjno-historyczny. Ma zachęcić dzieci wraz z rodzicami i opiekunami do odkrywania i poznawania historii – przede wszystkim lokalnej. Młodzi odkrywcy poprzez zabawę będą mieli okazję poznać piękno naszego miasta, jego ciekawe miejsca oraz historię".
 
 
- „W tym roku rozpoczęliśmy obchody 100-lecia przywrócenia Grudziądza do macierzy. Dokładnie 23 stycznia 2020 roku przypada setna rocznica. Także i my się do tego przygotowujemy. Chcielibyśmy, żeby w te przygotowania włączyła się także młodzież wraz z całymi rodzinami, dlatego przygotowaliśmy Paszport młodego odkrywcy historii. Uczniowie będą mieli szansę przeobrazić się na chwilę w prawdziwych poszukiwaczy grudziądzkiej historii. Utożsamią się tym samym z dawnym grudziądzaninem" - skomentował Prezydent Maciej Glamowski.
 
Każdy z uczestników otrzyma specjalny paszport, dzięki któremu będzie podróżował po historycznym szlaku Grudziądza.
 
- „Jest to fantastyczna forma zwiedzania Grudziądza i historii, którą zostawili żołnierze walczący o naszą przyszłość” - podsumował uczeń SP5 Filip Zaklikowski.
 
Broszura trafi do wszystkich grudziądzkich uczniów. Znajdą w nim 14 zadań, których rozwiązania należy umieścić w wyznaczonych miejscach. Po rozwiązaniu co najmniej 10 zagadek uczestnik akcji może przynieść uzupełniony i podpisany paszport do Informacji Turystycznej w Grudziądzu, znajdującej się na Rynku 3 5, w celu odebrania nagrody. Pracownicy będą czekać na uczniów od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku.
 
 
 
Podczas rodzinnych spacerów grudziądzanie będą mieli szansę przybliżyć sobie najważniejsze postaci i miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i powrotem Grudziądza do Macierzy. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.
 
Dzieci i młodzież będą mieli szansę poznać nieistniejące już na mapie Grudziądza miejsca, takie jak: Dom Polski Bazar, Hotel Królewski Dwór czy Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Jednak znaczną przestrzeń paszportu zawierają czołowi bohaterowie naszego miasta. Wśród nich między innymi: Józef Włodek – pierwszy prezydent miasta, Alojzy Ruchniewicz – lokalny przedsiębiorca, Generał Józef Haller – generał broni Wojska Polskiego czy Zygmunt Podhorski – generał brygady Wojska Polskiego. Książeczka zawiera opisy, najważniejsze daty i ciekawostki na temat osób i lokalizacji związanych z historycznym Grudziądzem.