joomla templates top joomla templates template joomla

„Potwierdzam to z pełną odpowiedzialnością" - mówi wiceprezes Wodociągów - "Nie ma prawnej możliwości, wrzucenia kosztów 60 mln za zakup kanalizacji deszczowej do stawek za wodę i ścieki”

R.z/eGrudziadz.pl. fot/video Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Emisja obligacji przez Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnię Ścieków nie może być sfinansowana przez zwiększone stawki za wodę i ścieki - zapewniła na konferencji prasowej wiceprezes Wodociągów Joanna John-Błażyńska - rolĄ Polski Wód jest dopilnowanie, aby stawki nie były zawyżane przez Wodociągi.
 
 
Sporo kontrowersji w ostatnim czasie wzbudziła emisja obligacji, którą MWIO dokonało w celu sfinansowania zakupu tzw. instalacji deszczowej od Miasta. Mieszkańcy pytają:
 
- „Kto za to zapłaci i z czego sfinansowana będzie spłata zaciągniętych zobowiązań? - 
 
 
Zapytaliśmy o to zarząd MWiO, w tym prezesa Tomasza Pasikowskiego i wiceprezes Joannę John-Błażyńską. Jak twierdzą przedstawiciele spółki nie jest możliwe finansowanie tego przedsięwzięcia przez podwyżki za wodę i ścieki.
 
- „Wody Polskie skrupulatnie sprawdzają koszy związane z wydobyciem wody z ich uzdatnianiem i oczyszczaniem ścieków” - mówiła na konferencji prasowej wiceprezes MWiO Joanna John- Błażyńska. 
 
Przypomnijmy, że w uzasadnieniu powstania tzw. Polskich Wód jednym z argumentów było właśnie prawne uregulowanie kontroli naD „zapędami:” wielu samorządów, które wcześniej właśnie przy pomocy opłat chociażby za wodę i ścieki „transferowały” - pomimo zakazu ustawowego - środki pozyskane z opłat na innego typu działalności. Taka sytuacja mogła występować do tej pory chociażby w samorządach, które przykładowo finansowały za pośrednictwem spółek komunalnych np. działalność sportową, dzięki zyskowi na działalności spółek komunalnych.
 
Powstanie Polskich Wód, miało z założenia doprowadzić do urealnienia kosztów i zapobiec zawyżaniu przez samorządy cen za media, w tym zapobiegać tzw. subsydiowaniu skrośnemu, którego teoretycznie zakazuje ustawa.
 
 
 
Wiceprezes miejskich Wodociągów Joanna John-Błażyńska na pytanie czy 60-mln emisja obligacji przez MWiO na zakup instalacji deszczowej od Samorządu będzie sfinansowana z przychodów za wodę czy ścieki, kategorycznie zapewniła, że:
 
- „Nie ma prawnej możliwości i potwierdzam to z pełną odpowiedzialnością wrzucenia kosztów zakupu kanalizacji deszczowej do stawek za wodę i ścieki” - mówiła na konferencji prasowej wiceprezes.
 
Kto więc sfinansuje zakup instalacji deszczowej? 
 
- Jak informuje Prezes MWiO Tomasz Pasikowski będą to użytkownicy podłączeni do tej instalacji -
 
Według informacji Prezesa wpływy z obsługi tzw. instalacji deszczowej pokryją obsługę obligacji i pozwolą spłacić zaciągnięte zobowiązania, a nawet wystarczą na realizacje bieżących remontów.