joomla templates top joomla templates template joomla

„Służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić niepodległości i granic ..." W Centrum Szkolenia Logistyki kolejna grupa młodych żołnierzy złożyła przysięgę wojskową

info: UM, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

„Służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę [mojej] Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić…” tak przysięgali młodzi elewi w trakcie jednego z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. 
 
 
W Centrum Szkolenia Logistyki kolejna grupa młodych żołnierzy złożyła przysięgę wojskową. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele wojska na czele z Dowódcą Garnizonu Grudziądz – płk Mariuszem Kaliszukiem, Wiceprezydent Szymon Gurbin, weterani, przedstawiciele lokalnych władz i duchowieństwa oraz rodziny i przyjaciele żołnierzy składających przysięgę.
 
 
Grudziądzka tradycja wojskowa sięga daleko wstecz. Położenie miasta w pobliżu granic zdecydowało o jego militarnym charakterze który utrzymywał się przez kolejne wieki historii. Przed wojną znajdował się tutaj duży garnizon, natomiast w okresie międzywojennym stacjonowały i miały swoje siedziby m.in. Dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty, Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania.
 
 
W naszym mieście kształciła się elita polskiej armii. Mimo zniszczeń wojennych oraz zmian geopolitycznych miasto przez wiele lat było znacznym garnizonem. Ze względu na bogate tradycje wojskowe wszelkie uroczystości na terenie miasta odbywają się z ceremoniałem wojskowym.
 
 
„Przysięga wojskowa jest dla żołnierza najważniejszym aktem w jego życiu, potwierdzającym oddanie ojczyźnie i wzięcie odpowiedzialności za bezpieczeństwo obywateli naszego kraju. W dniu dzisiejszym, w przededniu narodowego Święta Niepodległości  kolejny zastęp służby przygotowawczej dostąpi tego zaszczytu” mówił w trakcie wydarzenia płk Kaliszuk.