joomla templates top joomla templates template joomla

W dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się Msza św. oraz uroczystości pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego

info: UM/Grudziądz; fot/video: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten dzień poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
 
 
Żołnierze wyklęci byli członkami antykomunistycznego i niepodległościowego ruchu partyzanckiego, który w latach 1944-1953 stawiał opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Żołnierze podziemia niepodległościowego za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości.
 
W celu upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zaprasza do udziału w Mszy św. oraz uroczystościach pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, znajdującego się przy Alei 23 Stycznia. 
 
 
Na ten dzień zaplanowano także spotkanie z kapitanem niepodlegającym obowiązkowi służby wojskowej Stanisławem Wierzchuckim w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Poniżej harmonogram uroczystości.