joomla templates top joomla templates template joomla

W tym roku przypada 10 rocznica katastrofy lotniczej w Smoleńsku oraz 80 rocznica Zbrodni Katyńskiej. W związku z epidemią koronawirusa obchody nie odbędą się w tradycyjny sposób

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

W tym roku przypada 10 rocznica katastrofy lotniczej w Smoleńsku oraz 80 rocznica Zbrodni Katyńskiej. W związku z epidemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami nie możemy jak co roku, w tradycyjny sposób, gromadząc się przy pomnikach, uczcić tych wydarzeń.
 
 
10 kwietnia 2010 roku, zmierzając na uroczystości upamiętniające Polaków pomordowanych w Katyńskich Lasach, w katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginęła Para Prezydencka, śp. Prezydent RP-Lech Kaczyński wraz z małżonką, Marią Kaczyńską oraz 94 pasażerów samolotu, w tym parlamentarzyści, przedstawiciele służb wojskowych oraz rodziny i bliscy ofiar katyńskich. Według oficjalnych danych samolot rozbił się o 08.41. O tej godzinie oddawany jest hołd wszystkim, którzy zginęli.
 
 
13 kwietnia 1943 roku Niemcy poinformowali świat o odnalezieniu masowych grobów w katyńskich lasach, gdzie sowieckie NKWD w 1940 roku, na rozkaz Józefa Stalina i jego najbliższego otoczenia, w bestialski i zaplanowany sposób, zamordowało tysiące polskich oficerów. Byli ono zabijani strzałem w tył głowy. Rosjanie, pomimo wielu dowodów, nie chcieli się przez całe lata przyznać do tej zbrodni, i dopiero Prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow potwierdził, że mordu dokonali jego rodacy. W 1992 Prezydent Rosji Borys Jelcyn zadecydował o udostępnieniu stronie polskiej dokumentów na temat tamtych wydarzeń.
 
W Katyniu i innych miejscach kaźni związanych z tą zbrodnią zamordowani zostali także mieszkańcy Grudziądza. Prezydent Maciej Glamowski w imieniu mieszkańców złożył dzisiaj pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej, pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz Anny Walentynowicz wiązanki kwiatów.