joomla templates top joomla templates template joomla

146 tys. zł kosztowała mieszkańców Grudziądza wcześniejsze decyzja urzędników o zamknięciu przejścia na Al. 23 Stycznia. Tyle Miasto wydało na ponowne otwarcie "zebry" przy Starostwie Powiatowym

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

To była obietnica wyborcza Prezydenta Macieja Glamowskiego, który krytykował w trakcie kampanii wyborczej. poparty głosami  mieszkańców, zamknięcie „zebry” przy sklepie monopolowym na Al. 23 Stycznia. Na przejście dla pieszych przy Starostwie Powiatowym, aby je ponownie uruchomić, wydano 146 tys. Wydatek był konieczny, ponieważ inaczej nie dało się zrealizować zadania zgodnie z przepisami. W pobliżu znajduje się o wiele częściej uczęszczana "zebra", którą poruszają się nie tylko piesi, ale i rowerzyści, a gdzie takich zabezpieczeń nie ma. 
 
 
30 września otworzono na nowo przejście dla pieszych na ulicy Al. 23 Stycznia. To druga tego typu zebra w Grudziądzu. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców. 
 
Na prośbę mieszkańców Grudziądza dzisiejszego ranka uruchomiono inteligentne przejście dla pieszych na ulicy Al. 23 Stycznia. 
 
 
- „Dzisiaj otwieramy bezpieczne i inteligentne przejście. Takie, które będzie służyło mieszkańcom. Jest skrótem, dojściem do terenów spacerowych. Jednocześnie wyłączamy możliwość przejazdu przez promenadę z uwagi na oczekiwania mieszkańców. Jest to trakt typowo pieszy , gdzie spacerują osoby starsze, ale przede wszystkim dzieci.” - mówi Prezydent Maciej Glamowski. Uspokaja także – „W przyszłości dojazd do Starostwa będzie od ulicy Sienkiewicza i Curie-Skłodowskiej”.

Przejście dla pieszych na ulicy Al. Stycznia 23 wyposażone jest w specjalny detektor, który uruchamia zatopione w asfalcie światła w momencie, gdy ktoś zbliży się do krawędzi jezdni:

- „Jest to bardzo nowoczesne przejście, a co najważniejsze bardzo bezpieczne. Czujniki są wzbudzane poprzez dochodzenie pieszego do przejścia. Kierowca już z daleka widzi i dostaje sygnał, że pieszy jest w obszarze, dzięki czemu może wcześniej reagować.” - zapewnia Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Sylwia Łazarczyk.

Urządzenie posiada również zsynchronizowany system świateł, zaprojektowany z myślą o zwiększeniu widoczności pieszych na przejściu. System świateł informuje kierowcę o pieszym na przejściu, gdy ten znajduje się w dużej odległości od przejścia. Umożliwia to kierowcy dostosowanie prędkości pojazdu, tak aby pieszy mógł bezpiecznie przejść przez przejście.

Zamontowane czujniki identyfikują pieszego i uaktywniają system świateł w momencie gdy pieszy zbliża się do przejścia. System jest skuteczną alternatywą dla klasycznych przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Dzięki wczesnemu ostrzeganiu, kierowcy szybciej zauważają sygnały świetlne.

 

Ponadto dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na odcinku 20 metrów przed przejściem dla pieszych, na całej szerokości pasów ruchu wykonane zostało uszorstnienie nawierzchni za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem.

Całkowity koszt wprowadzenia systemu wyniósł 146.598,78 zł brutto.

Pierwsze  taka zebra powstała w Grudziądzu na ulicy Bora-Komorowskiego. Było to także pierwsze, tak rozbudowane, przejście w naszym województwie.

- „Jak donosili nam w zeszłym tygodniu mieszkańcy przejście a Bora-Komorowskiego nie działa, prawdopodobnie się popsuło” -