joomla templates top joomla templates template joomla

152. urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego. W czwartkowe popołudnie na Placu Niepodległości odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca tę rocznicę

info: UM, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

5 grudnia Marszałek Józef Piłsudski obchodziłby 152. urodziny. W czwartkowe popołudnie na Placu Niepodległości odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca tę rocznicę.
 
 
Urodziny Józefa Piłsudskiego były obchodzone w II Rzeczypospolitej szczególnie uroczyście. W czasach PRL był to temat tabu. Teraz tradycja ta znów jest kultywowana. 5 grudnia przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Grudziądzu uczczono 152.rocznicę urodzin tego wielkiego i zasłużonego Polaka.
 
 
O godz. 15.00 pod pomnikiem Marszałka zebrana młodzież, Związek Strzelecki „Strzelec”, władze miasta, radni, kombatanci oraz mieszkańcy Grudziądza oddali hołd Piłsudskiemu.
 
 
- Józef Piłsudski lubił nauczać i przebywać z młodzieżą. Była taka tradycja, że z okazji jego imienin, urodzin spotykał się z dziećmi, a one czytały przygotowane dla niego wiersze, co sprawiało mu ogromną radość. – mówił organizator uroczystości Łukasz Piasecki
 
Przed pomnikiem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 odczytały wiersze napisane specjalnie na tą okazję. Dodatkowo przygotowały laurki i złożyły je Marszałkowi.