joomla templates top joomla templates template joomla

500 plus dla niepełnosprawnych, zerowy podatek dla młodych, fundusz pomocy dla frankowiczów. Propozycje PiS jeszcze w tej kadencji zaprezentował na konferencji poseł Zbonikowski

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

W trakcie lipcowego posiedzenia Sejmu Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło w życie swoje nowe propozycje, przegłosowano ustawy chociażby dotyczące zerowego podatku dla młodych, w planach są kolejne prace np. 500 plus dla osób niepełnosprawnych. 
 
 
W trakcie konferencji prasowej poseł Łukasz Zbonikowski zaprezentował nowe propozycje Prawa i Sprawiedliwości, którymi posłowie zajmowali się w trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu. Zerowy podatek dla młodych to jedna z propozycji , która ma zwiększyć dochód początkujących najmłodszych pracowników i tym samym zwiększyć atrakcyjność płacową w Polsce. 
 
- „To są często jeszcze studenci, wielu pracowników si obawia. Teraz ni wymagając żadnych dodatkowych kosztów dla pracodawców bez żadnych podwyżek mogą oni zaproponować około 20% wyższe pensje, aby przy niższych stawkach skusić młodych ludzi aby ucząc się mogli równocześnie pracować i zdobywać doświadczenie” - mówił poseł Zbonikowski.
 
 
Co ważne jest to bez kosztowe dla pracodawcy, ponieważ to pracownik nie odprowadza podatku mając stawkę zerową. Ograniczeniem jest kwota 85 tys. rocznie, czyli pierwszy próg podatkowy i dotyczy to pracowników do 26 szóstego roku życia, Na zerowym podatku zyskają np. młodzi nauczyciele na początku swojej kariery zawodowej ich wynagrodzenie automatycznie wzrośnie.
 
Kolejną ze spraw o jakiej wspomniał na konferencji prasowej jest powołanie instytucji Rzecznika Praw Podatnika. 
 
- „To jest coś co jest zmorą szczególnie przedsiębiorców małych i średnich firm, ale także osób fizycznych samozatrudnionych, które często mają problemy z Urzędami Skarbowymi. Często dochodziło do parodii, że ten sam przepis był równie interpretowany w różnych Urzędach Skarbowych. Sankcje, zwolnienia, kary. Taka instytucja opatrzona Urzędem, prawnikami, będzie mocnym głosem podatników względem ustawodawcy czy organów rządowych, które nadzorują instytucje fiskalne. W zderzeniu z urzędami pojedynczy człowiek ginął. Teraz nie tylko, że indywidualna osoba ma do kogo się zgłosić, to jeszcze suma informacji docierających do rzecznika, będzie mogła być formułowana w formie zaleceń prawnych czy ustawodawczych” - mówił poseł Łukasz Zbonikowski.
 
Posłowie przegłosowali również nowelizację ws. frankowiczów i funduszu wsparcia, który powstał z inicjatywny Prezydenta Andrzeja Dudy dla osób poszkodowanych kredytami i to nie tylko frankowymi, ale również w innych walutach w tym w złotówkach. 
 
- „Każda osoba, która popadła w problemy finansowe ze względu na kredyty, a szczególnie ze względu na niekorzystne przewalutowania czy zapisy umów kredytowych, jeżeli spełnią określone warunki mogą skorzystać z pomocy ustawowej i funduszu” - mówił poseł.
 
 
 
Nowe regulacje zwieszają krąg osób uprawnionych do pomocy przez zwiększenie kwoty pomocy z 27 tys. do 72 tys., ale także okresu spłaty z 18 do 36 miesięcy. Wystarczy spełniać jeden z trzech warunków aby „zapukać” do funduszu.
 
- Jeżeli jeden ze współmałżonków jest bezrobotny, kiedy dochody są tak niewielkie, że dochód na członka rodziny podwójną wielkością najniższej socjalnej czyli nieco ponad 1000 zł na osobę, miesięczna rata kredytowa będzie większa od połowy dochodów całej rodziny -
 
Spełnienie jedno z powyższych warunków kwalifikuje kredytobiorcę do pomocy Funduszu.
 
- „Do końca września Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda orzeczenie ws. zbiorowej skargi frankowiczów i jest duże prawdopodobieństwo, że orzeczenie to będzie korzystne dla kredytobiorców i rozwiąże systemowo całą sprawę” - mówił poseł Łukasz Zbonikowski. 
 
W tej kadencji Prawo i Sprawiedliwość ma w planach przeforsowanie jeszcze kilku rozwiązań, które mają zostać wprowadzone przy końcu kadencji czyli we wrześniu. 
 
- Pierwszym z nich jest zmniejszony podatek dla wszystkich, pierwszy próg podatkowy będzie wynosił 17% - 
 
Kolejną oczekiwaną szczególnie przez osoby niepełnosprawne i ich rodziny sprawą jest 500 plus dla osób niepełnosprawnych, na co do tej pory nie było stać Państwa - jak mówi poseł.  
 
- „500 plus dla osób niepełnoprawnych, które osiągnęły pełnoletność, wypadły z systemu 500 plus, a nadal potrzebują stałej opieki opiekunów. Uchwalimy to, że mocne, namacalne wsparcie będzie teraz również dla tych osób” - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.
 
Poseł Łukasz Zbonikowski wspomniał również o Funduszu Dróg Samorządowych  i pierwszej transzy w województwie kujawsko-pomorskim jaka właśnie została przekazana lokalnym samorządom na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także Konwencji jaka miała miejsce w ostatni weekend, która ma być przedpolem do przygotowania programu na kolejne 4 lata. 
 
Jak podkreślił Łukasz Bonikowski Prawo i Sprawiedliwość ma już gotowe listy wyborcze, znaleźli się na nich wszyscy obecni parlamentarzyści. Po zatwierdzeniu przez władze PiS listy zostaną uzupełnione, ewentualni skorygowane jeżeli będzie taka potrzeba i zaprezentowane. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać.