joomla templates top joomla templates template joomla

81 lat temu Armia Czerwona wkroczyła do Polski. Dzisiaj dla uczczenia pamięci tamtych wydarzeń złożono symboliczne wiązanki kwiatów

info: UM/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
81 lat temu, 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski. Dzisiaj dla uczczenia pamięci tamtych wydarzeń, Prezydent Maciej Glamowski, dowódcy i komendanci jednostek instytucji garnizonu z dowódcą garnizonu Grudziądz płk. Andrzejem Dykiem, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kowarowski oraz delegacje i przedstawiciele Związku Sybiraków w Grudziądzu złożyli symboliczne wiązanki kwiatów.
 
Związek Radziecki wkraczając na terytorium Polski złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Agresja ZSRR na Polskę była jednym z punktów ustaleń zawartych w pakcie Ribbentrop-Mołotow.
 
 
W jej wyniku aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian, prawników (wielu z nich zostało zamordowanych przez NKWD - zbrodnia katyńska). Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły blisko 1,5 mln ludzi.
 
Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 r. obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ludnością liczącą ok. 13 mln osób. Wśród nich było ok. 5 mln Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba ofiar sowieckiej okupacji z lat 1939-1941 do dziś nie jest w pełni znana.
28 września, w dzień po kapitulacji zmiażdżonej atakami Warszawy, wbrew prawu międzynarodowemu, podpisano sowiecko-niemiecki traktat o granicach i przyjaźni, który wytyczał granicę niemiecko-sowiecką na okupowanym wojskowo terytorium Polski. ZSRS km kw., czyli ok. 51,6 proc. obszaru II Rzeczypospolitej – były to tereny zamieszkane przez ponad 13 mln mieszkańców.
 
W wyniku zmasowanego i skoordynowanego ataku Niemiec i ZSRS, armia polska znalazła się w pułapce bez wyjścia, bez możliwości działania. Polski opór wojskowy ustał 5 października 1939 r.
 
- Co roku obchodzimy uroczyście tę rocznicę. To szczególny moment w historii Polski, dlatego warto przypominać młodym ludziom o tych szczególnych wydarzeniach – mówi Prezydent Maciej Glamowski.