joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzkie obchody 23 stycznia

W. Żurawski włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

23 stycznia 1920 roku po 148 latach niemieckiej niewoli Wojsko Polskie na czele z generałem Stanisławem Pruszyńskim wkroczyło do naszego miasta, kończąc mroczne czasy zaboru pruskiego. Uroczystość powitania Wojska Polskiego odbyła się o godz. 13 na Głównym Rynku, a władzę w mieście natychmiast przejęli Polacy z prezydentem miasta Józefem Włodkiem.

XXIX Rajd „Pamięci gen. Pruszyńskiego”

W. Żurawski włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Po raz 29. Wojskowe Koło Turystyczne PTTK „OSeSeK” i Oddział PTTK w Grudziądzu zorganizowały rajd pieszy poświęcony pamięt-nej rocznicy, gdy Grudziądz po 148 latach niewoli niemieckiej po-wrócił do Macierzy. Państwo Polskie pozyskało nasze miasto 23 stycznia 1920, stąd nazwa „Plac 23-go Stycznia 1920” (niesłusznie zmieniona w czasach stalinowskich na Aleję Stalina

Spotkanie z Wojewodą

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

altPrezydent Robert Malinowski, marszałek Piotr Całbecki oraz prezydenci największych miast regionu spotkali się po raz pierwszy oficjalnie z Ewą Mes, nowym Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, wczoraj, tj. 19 stycznia br. w Bydgoszczy. Podczas wizyty Prezydent Grudziądza osobiście pogratulował Wojewodzie powołania na stanowisko oraz wyraził nadzieję na dalszą, pomyślną współpracę. Głównym tematem spotkania były działania podejmowane przez samorządy wspólnie z administracją rządową w kontekście Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca br.

Stan alarmowy

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Poziom Wisły przekroczył dziś, tj. 19 stycznia 650 cm, dlatego ogłoszono stan alarmowy. Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego, strażacy i strażnicy miejscy co godzinę patrolują wały od Mniszka do Owczarek. Wysoki poziom wody utrzymuje się na rzece Osie oraz w Jeziorze Rudnickim i dopływach do jeziora. Wczoraj, tj. 18 stycznia woda zaczęła podtapiać tereny w Mniszku, a dziś ogrody działkowe na Rządzu. W akcji wypompowywania wody i zabezpieczania tego obszaru workami z piaskiem i rękawami przeciwpowodziowymi uczestniczyli oprócz strażaków także więźniowie z grudziądzkich Zakładów Karnych.

Podsumowano roczną działalność Biblioteki

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Ponad 321 tys. publikacji w minionym roku wypożyczyła blisko 15 tys. czytelników Biblioteka Miejska w Grudziądzu. W tym okresie jej księgozbiór zwiększył się o 2654 woluminy, na które wydano 53 014, 48 zł. Tylko w samym grudniu ubiegłego roku zarejestrowano w sieci Biblioteki Miejskiej 524 czytelników, którym wypożyczono 25 300 książek. Natomiast przez cały 2010 r. bibliotekarze odnotowali 106 537 wizyt w wypożyczalniach i 31 023 odwiedzin w czytelniach.

Premiera „Ekspedycji Wisła”

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

altPremiera filmu pt. „Ekspedycja Wisła” z udziałem Marka Kamińskiego, do którego sceny kręcone były m. in. w Grudziądzu odbędzie się 25 stycznia br. w Gdańsku oraz 28 stycznia w Warszawie. Przedsięwzięcie miało na celu ukazanie piękna rzeki i miast nad nią położnych. Film opowiada historię podróży Marka Kamińskiego od źródeł Wisły do jej ujścia, a także przestawia refleksje polarnika na temat polskiej Amazonki.

Szkolenia nt. nowych stawek VAT

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Grudziądzkich przedsiębiorców zainteresowanych tematyką zmian w zakresie przepisów o podatku VAT zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu internetowym przygotowanym przez Akademię PARP. Instruktorzy odpowiedzą na pytania związane z prawidłową interpretacją przepisów oraz sposobami wdrażania zmian prawnych w firmie. Dodatkowo poruszane będą zagadnienia właściwej klasyfikacji towarów i usług. Szczegółowe informacje nt. oferowanego szkolenia dostępne są na stronie internetowej http://www.akademiaparp.gov.pl

Noworoczne spotkanie absolwentów Kościoła Młodzieżowego

W. Żurawski włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Po raz 18-ty w pierwszą sobotę roku, tzn. 8 stycznia 2011 odbyło się spotkanie byłej młodzieży z lat 70-tych i 80-tych, która u Księży Marianów pobierała lekcje religii w trud-nych czasach gomułkowsko-gierkowsko-jaruzelskich. Tegoroczne spotkanie miało dość smutny przebieg, zabrakło bowiem inicjatora tych spotkań

Trwa budowa „Alfy”

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Tudne warunki atmosferyczne, siarczyste mrozy, a następnie odwilż nie zakłóciły budowy galerii „Alfa”. Prace wykonywane są zgodnie z przyjętym przez głównego wykonawcę, firmę MEGA, harmonogramem. - Zakończyliśmy roboty związane ze wzmocnieniem podłoża metodą Deep Soil Mixing, czyli poprzez wykonanie kolumn gruntowo-cementowych. Specjalistyczna firma z Gdańska, która była odpowiedzialna za ten etap prac opuściła już plac budowy. Usunęliśmy również sieci energetyczne, trakcyjne i sanitarne, które kolidowały z projektowanym budynkiem i jego infrastrukturą – mówi Arkadiusz Duchnowski, kierownik projektu.

Poziom Wisły w górę

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

altPoziom Wisły w okolicach Grudziądza w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin podniósł się i wynosi obecnie 596 cm. Woda przekroczyła stan ostrzegawczy, który dla naszego miasta ustalono na 540 cm. Z informacji, które Wydział Zarządzania Kryzysowego otrzymuje na bieżąco m.in. z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że na tę sytuację nie miała bezpośredniego wpływu odwilż, a zator lodowy, który powstał na odcinku Wisły pomiędzy Płockiem a Wyszogrodem.

Propozycje na ferie zimowe

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Najmłodszych mieszkańców Grudziądza zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach i zajęciach przygotowanych przez miejskie instytucje na ferie zimowe. W tym roku „białe wakacje” rozpoczną się 31 stycznia i zakończą 13 lutego. W szkołach podstawowych, gimnazjalnych, a także w niektórych szkołach ponadgimnazjalnych odbędą się zajęcia sportowo-rekreacyjne, plastyczno-muzyczne, artystyczne, informatyczne, fotograficzno-komputerowe, kulturalno-oświatowe, zabawy z fizyką, wychowanie komunikacyjne, świetlicowe, zajęcia z języków obcych oraz wychowawcze pt. „Świat nauki i wiary

1% dla pozarządówek

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Podatnicy rozliczający się z Urzędem Skarbowym mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, w tym na instytucje działające na terenie Grudziądza. Organizacje Pożytku Publicznego są organizacjami pozarządowymi lub stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą działalność na rzecz całej społeczności lub określonej grupy. OPP nie prowadzą działalności gospodarczej, z wyjątkiem działalności służącej realizacji celów statutowych, a cały dochód przeznaczają na działalność pożytku publicznego.

GDK'11: Projekcja filmu i obserwacje

Sebastian Soberski włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

altZapraszamy do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu (ul.Hoffmanna 1) na spotkanie w ramach obchodów Roku Jana Heweliusza 2011 A.D.. Dnia 13.01.2010 (CZWARTEK) godz. 17:00 - projekcja filmu "Home - S.O.S. Ziemia!" (2009), sala kinowa planetarium.