joomla templates top joomla templates template joomla

Tak niedługo mogą wyglądać Błonia nad Wisłą. Miasto nie radzi sobie z leśnymi budami, psimi kupami, wysypiskiem na Spichrzowej. Poradzi sobie z 8 kilometrami nabrzeża Wisły?

R.Z/eSerwis.info; fot: Urząd Miasta, Poznań, fot: eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Tak mogą niedługo wyglądać Błonia nad Wisłą, mogą ale nie muszą. Po wprowadzeniu zgody na spożywanie alkoholu w Poznaniu są momenty, kiedy służby miejskie łapią się za głowę. Radni wprowadzili zgodę, służby nie zawsze nadążają.
 
Od wielu lat radni - różnych opcji politycznych - Rady Miejskiej Grudziądza zwracają uwagę Prezydentowi, że w mieście jest brudno, że wielokrotnie służby sprzątające nie dają sobie rady i nie wywiązują się – ich zdanie – na czas z uprzątnięciem wielu terenów miejskich. 
 
Wieloletnie już chyba walka ze śmietnikiem na ul. Spichrzowej to symbol skuteczności miasta w sprzątaniu.
 
Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Urzędu notorycznie przez długie miesiące pojawiały się ogromne ilości śmieci. Pomimo dziesiątek zgłoszeń, interpelacji poziom skuteczności działań służb miejskich na tak malutkim terenie jaki był? - każdy ocenić może samodzielnie. 
 
 
 
Miejsc, gdzie w mieście nie nadążają czy to służby leśne czy miejskie z wywożeniem śmieci, jest bardzo wiele, wystarczy wspomnieć chociażby zainstalowane w mieście przez leśniczego budki, w których odbywają się regularnie libacje, a w których czasami osoby sprzątające łapią się za głowę widząc „chlew” jaki pozostawiają „kulturalnie” spożywający piwo mieszkańcy. Śmieci można wywieźć, gorzej jednak jest ze szkłem, papierosami, które zazwyczaj pozostają już na dłużej tworząc specyficzny krajobraz „turystycznego” miejsca.
 
Wystarczy przespacerować się po placach zabaw, na grudziądzkich osiedlach, niedopałki papierosów i kapsle po butelkach przy ławkach wyglądają zupełnie tak, jakby miały właśnie w tym miejscu być już na stałe bo nikt ich nie sprząta. 
 
„Psie kupy” to również symbol skuteczności walki miasta z porządkiem na grudziądzkich trawnikach – a właściwie kompletna bezradność strażników.
 
Zdarzają się osoby, które po psach sprzątają, ale takich kulturalnych właścicieli psów jest bardzo mało. Psy „robią” na środkach chodników, trawników i co gorsza placów zabaw. Nie dziwi więc to, że wiele osób poddaje w wątpliwość skuteczność służb miejskich, które jak napisał na swoim profilu wiceprezydent Marek Sikora – powiedziały, że: 
 
- "Powinny sobie dać radę” 
 
Powinny czy dadzą? Bo jak do tej pory rady nie dają i wie to każdy kto dużo podróżuje po uroczym Grudziądzu. 
 
 
Zapewne ze święcą można szukać kogoś kto nie ma ochoty wypić w słoneczny dzień piwa na Błoniach Nadwiślańskich, jednak chęci to jedno, a skutki jakie może wywołać nieodpowiedzialność i kaprys kilku osób mogą na długie lata zrobić więcej szkody niż pożytku.
 
W okresach przesileń z ogromem śmieci nie radzi sobie chociażby przywoływany – jako liberalnie podchodzące do spożywania alkoholu miasto – Poznań,  w którym momentami, kiedy patrzy się na piękny Brzeg Warty – opadają ręce. 
 
W mieście, które często jest przywoływane w dyskusji w poprzednim roku tylko na porządki na nabrzeżu przeznaczono 800 tys. zł, a na brzegach postawiono 40 dużych pojemników na odpady, nie licząc tych mniejszych. Nic to nie dało, bałagan panuje tam ogromny - szczególnie w okresach przesilenia. 
 
Czy grudziądzkie służby - jak zapewnia wiceprezydent Marek Sikora - dadzą sobie radę? Czy miasto stać na dodatkowe środki na ten cel? 
 
 
 
Każdy pomysł powinien nieść z sobą nie tylko głosowanie, ale również konkrety. Picie po krzakach ? jak zrozumieć można pomysł radnego Pawła Napolskiego i Jakuba Kopkowskiego opiera się na zniesieniu zakazu, nie dając wiele w zamian. 
 
Nie tak dano, kiedy tzw. "Strefę Wypoczynku" na Błoniach Nadwiślańskich proponował Tobiasz Czechowski, pomysł jego został „wyśmiany”, a z ust prezydenta usłyszeliśmy, że teren nad Wisłą to teren ochronny i na infrastrukturę nie ma tam możliwości? Teraz ma się to zmienić? 
 
Wtedy jednak Tobiasz Czechowski proponował miejsca do wypocznku, uprawiania sportu, a więc promujące zdrowy tryb życia. 
 
Kolejny rok bez rejsów statkiem po Wiśle, czy bez infrastruktury przy grudziądzkiej Marinie i na Górze Zamkowej - za to jest szansa, że miasto będzie mogło spożywać alkohol nad Wisłą.
 
Miejmy nadzieję, że jeżeli do tego dojdzie to jednak będzie to w sposób uporządkowny w strefach monitorowanych, z odpowiednią infrastrukturą taką jak toalety, grile czy dodatkowe ławki.
 
 

Komentarze  

+2 # anna 2017-03-29 13:41
Widzę mnóstwo smieci a ani jednego pojemnika, i moim zdaniem to jest problem. Spacerując miastem czasami naprawdę ze swiecą trzeba szukać pojemnika .....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Anatol 2017-03-29 07:51
Panowie radni niech przygotują i zabezpieczą kasę na ekipę nurków, którzy z dna Wisły będą wyciągali setki butelek, kosze na śmieci i inne rzeczy... !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Oooo 2017-03-28 17:52
To jest właśnie cała Platforma Obywatelska i jej środowisko. Najlepiej by pozwolili kraść i nie wiem co jeszcze byle sie przypodobać kilku żulom. Zamiast krzewić apstynentyzm, niepalenie, antynarkoamnie to oni propagują te zła. Owszem pić można palić też ale nie tak aby innym szkodzić. Alkohol chociaż dobry to jednak jest złem. Sam bym chętnie wypił i tu i tam, ale mamy ograniczać, a nie wspierać głupotę radnych. Przecież wiadomo, że tam gównie młodzież będzie piła i zule ewentualnie. Doroślu albo polezą do ogródków na RYnku bo ich na to stać, albo na działeczce sobie popiją anie w miejscu gdzie gówno na gównie jest i śmierdzi!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Daria 2017-03-28 15:28
Wiadomo, że głównie przyjdą chlać nieletni i troche pewnie młodzeży. No i radni mam nadzieję, że z piwem będą tam codziennie siedzieć. Może nawet znajdą nowych kolegów od kieliszka:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Adaś 2017-03-28 09:31
Wazne że trwa dyskusja i o to w tym chodzi by wszyscy się wypowiedzieli i wtedy może da się zaleźć sensowne rozwiązanie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Asia 2017-03-28 07:26
Jak to zawsze bywa, sprawa jest dyskusyjna. Może się okazać, że zainteresowanie będzie zerowe i niewiele się zmieni, ale może być że syf się zrobi okropny. I cofnijcie wtedy pozwolenie to się bunt zrobi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Ktoś 2017-03-28 07:23
Lepiej by zorganizowali jakies potańcówki, albo pikniki, gdzie muzyczka, jest albo jakis zespół. Wtedy mozna by popić w sobote czy niedzielę w miłym klimacie. A tak to kto wie co z tego będzie, może będzie jak teraz, a może i faktycznie sie okaże, że naród pije na potęgę. Zorganizowane imprezy sa najlepsze. W filmie Wajdy też organizowali takie potańcówki tak powinno być
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # Dorian 2017-03-28 07:04
Na moje może tak wyglądać oby było można piwo wypić:) my pijemy pod blokiem i też taki syf jest i nam to nie przeszkadza:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Daria 2017-03-28 07:00
Ciągle gadają o POznaniu, Warszawie, a efekty są widoczne. Ale nawet niech ludzie śmiecą co tam o ile to ktos posprząta. Nie wierzę, że utrzymają to i będą sprzątać. No ale cos trzeba wybrac piwo i smieci, albo jako taki porządek i czysto :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Daven 2017-03-28 02:59
co to za bzdury ?? jakos Niemcy pija gdzie popadnie a czysciej na ulicy niz u nas i jakos problemu z tym nie ma gazeta widze nie ma o czym pisac to wpier.. bzdury jak zwykle . . .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Olek 2017-03-28 01:49
Sprawa prosta zrobić referendum i już. Będa ludzie chcieli to będą pili i sami sobie będą winni. Ja w każdym razie z takiego miasta uciekam jak najdalej:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Irek 2017-03-28 01:43
Racja, pewnie wiele osób by chętnie wypiło nad Wisłą. Ale nie ma sensu wspierać, jak co do czego przyjdzie to tylko żulownia będzie tam pić, a nikt normalny nie skorzysta bo otoczenie będzie tragiczne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # Zosia 2017-03-28 01:29
Artykuł dno, [*** hejt ***] pseudo dziennikarzyna. [*** hejt ***]nij się w łeb.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować