joomla templates top joomla templates template joomla

Kolejna batalia w sądzie z Wojewodą? Co dalej z in vitro w Grudziądzu? Wnioskodawcy będą namawiać radnych do odwołania się do sądu, a Prezydenta do stworzenia własnego programu

Agencja Informacyjna eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Co dalej z projektem in vitro? Zdaniem Wojewody zawiera on wady prawne, według wnioskodawców to decyzja polityczna.  Nowoczesna, SLD, KOD i Forum Kobiet będą namawiać radnych do zaskarżenia decyzji wojewody. 
 
Jak zapowiedzieli wnioskodawcy grudziądzkiego projektu o in vitro dalsze postępowanie w związku z uchyleniem uchwały przez Wojewodę będzie polegało na dwóch równoległych działaniach. 
 
 
Pierwsze z nich dotyczyć będzie na próbie skierowania decyzji Wojewody do sądu: 
 
- "Namówimy radnych do odwołania do sądu" - mówi Kamil Heyka z Nowoczesnej, która była współpomysłodawcą uchwały. 
 
Równocześnie podejmowane będą próby namowy do realizacji programu in vitro bezpośrednio przez władze Grudziądza w tym Prezydenta Roberta Malinowskiego, co należy rozumieć jako chęć realizacji projektu bezpośrednio przez Samorząd. 
 
Do tej pory Prezydent każdorazowo informował, że tego typu program powinien być realizowany ze środków Ogólnopolskich, a dla miasta jest to dodatkowy koszt. 
 
 
Czy Robert Malinowski posłucha lewicowej opozycji w Grudziądzu? Koszty programu w przypadku realizacji in vitro przez Samorząd  zwiększyłyby się prawdopodobnie o takie działania jak analiza potrzeb zdrowotnych Grudziądzan, o której wspomniał WSA w jednym z prawomocnych orzeczeń, a na które powoływał się również Wojewoda Kujawsko-Pomorski w swojej decyzji uchylającej grudziądzki projekt obywatelski uchwalony przez Radnych Platformy Obywatelskiej, SLD i Obywatelskiego Grudziądza. 
 
W decyzji o uchyleniu uchwały Wojewoda podkreślił, że wdrażania, realizacja, finansowanie oraz ocena programów polityki zdrowotnej należy do zadań własnych gminy, która realizuje je na podstawie rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców.  
 
- Gmina - miasto Grudziądz nie dokonała rozpoznania potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców – 
 
a tym samym uchwała nie spełniła wymogów ustawowych jakie są nałożone na nią w zakresie opieki zdrowotnej i wrażania nowych programów zdrowotnych.