joomla templates top joomla templates template joomla

Co się stało ze 150 mln pożyczki dla Szpitala, na spłatę M.W Trade? Gdzie się podziało 40 mln, które miały pokryć stratę Szpitala? Jakie są kulisy odwołania dyrektora Drzymalskiego?

R.Ż/eSerwis.info; fot/video: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

To nie był pierwszy wniosek Andrzeja Guzowskiego ws. odwołania dyrektora Szpitala Piotra Drzymalskiego. Tym razem jednak Rada Społeczna Szpitala nie chciał wziąć odpowiedzialności za działania dyrekcji, za spłatę pożyczki w M.W. Trade - dokładniej za brak spłaty? 
 
 
Nie pierwszy raz próbowano odwołać dyrektora Piotra Drzymalskiego ze stanowiska dyrektora Szpitala w Grudziądzu. Już w czerwcu pojawił się wniosek o odwołanie byłego dyrektora, ale jak wynika z naszych informacji jedyną osobą, która za nim głosowała był sam wnioskodawca. 
 
 
Tym razem jednak najwyraźniej Rada Społeczna Szpitala nie mogła 
 
- głosując za -   
 
ponosić dalszej odpowiedzialności za działania Piotra Drzymalskiego, ponieważ jak wynika z informacji członkowie Rady Społecznej Szpitala dowiedzieli się o tym, że:
 
- pożyczka w M.W. Trade nie została w całości spłacona  -
 
tak przynajmniej informują źródła zbliżone do Szpitala. Zarówno Miasto jaki i Szpital albo odmawiają udzielenia odpowiedzi na pytanie w jakiej wysokości zaspokojono roszczenie M.W. Trade, albo wydłużają terminy udzielenia informacji w nieskończoność. 
 
Rada Społeczna popierając dalsze działanie dyrekcji wspierałaby działania sprzeczne z wytycznymi Rady Miejskiej Grudziądza, która w uchwale okreśłiła cel i przeznaczenie wydatkowania 150 mln pożyczki pozyskanej od Magellana pod zastaw hipoteczny budynków Szpitalnych należących do Miasta. 
 
- Kwota ta miała być spożytkowana w przeważającej większości na spłatę wypowiedzianej przez M.W. Trade pożyczki, która stała się wymagalna po rozwiązaniu umowy przez pożyczkodawcę -
 
Przypomnijmy, że jeden z wierzycieli Szpitala jakim jest M.W. Trade SA, poinformował, że po powzięciu informacji o planach przekształcenia Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu w spółkę kapitałową zdecydował o postawieniu w stan natychmiastowej wymagalności wierzytelności w łącznej kwocie 121,9 mln zł.
 
Z informacji jakie do nas dotarły wynika, że pomimo wytycznych Rady Miejskiej wyrażonych w uchwale, Szpital zamiast spłacić zobowiązanie „kredytowały” dalsze funkcjonowanie Szpitala "łatając dziury finansowe".
 
- Z naszych informacji wynika, że wpłacono niespełna 90 mln do M.W Trade. Skąd Szpital weźmie brakujące 34 mln? I gdzie się podziało 60 mln? -
 
 
 
Jedno jest pewne pożyczka M.W. Trade nie została spłacona w całości, a Szpitala pośrednio poprzez decyzje budżetowe Miasta finansował chociażby podwyżki pracowników samorządowych w tym roku, w tym dla nauczycieli czy pracowników Ratusza, a także innego typu wydatki Miasta. Przypomnijmy, że Miasto nie wpłaciło niemal 40 mln z tytułu straty Szpitala, czego efektem było rozpoczęcie procedury przekształcenia placówki w spółkę. 
 
- Miasto nie wpłaciło niemal 40 mln z tytułu straty Szpitala jednocześnie przeznaczając je na innego typu wydatki w tym podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Szpital równocześnie wziął pożyczkę, która w części miała być przeznaczony na spłatę wypowiedzianej umowy M.W. Trade, a w części uzupełnić prawdopodobnie brakująca kwotę na bieżącą działalność - 
 
Efektem tej dosyć skomplikowanej konstrukcji jest kolejne 150 milionów pożyczki na koncie Szpitala przy niespłaceniu części poprzednich zobowiązań w stosunku do wierzycieli. Pytanie rodzą również nowe zobowiązania Miasta w stosunku do budżetu na kolejny rok w związku z przesunięciami budżetowymi - w tym kwoty zapisanej w budżecie na pokrycie straty Szpitala -  które zwiększyły pośrednio zobowiązania na kolejne lata budżetowe. 
 
- Czy dochody miasta w kolejnym roku wzrosną na tyle, aby pokryć podwyżki budżetówki, jakie miały miejsce w tym roku? -  naszym zdaniem konstrukcja budżetu na przyszły rok, o ile w ogóle będzie możliwa będzie prawdziwym wyzwaniem.  
 
W ostatnim czasie kilkukrotnie kierowaliśmy pytania do Szpitala i Urzędu Miejskiego w sprawie spożytkowania opisywanej powyżej kwoty 150 mln pożyczki. 
 
- Szpital konsekwentnie odmawiał podania takiej informacji tłumacząc to tajemnicami negocjacyjnymi,  podobnie odmawiał tej informacji skarbnik miasta podając podobne powodu -
 
 
Szpital i dyrekcja Szpitala nie potrafili odpowiedzieć na zadane przez nas kilka tygodni temu pytanie co się stało ze 150 mln od Magellna. Miasto natomiast wydłużało terminy odpowiedzi na to pytanie.
 
- Z uwagi na dużą liczbę pytań od dziennikarzy informujemy o wydłużeniu terminu odpowiedzi do 30 dni od daty przesłania zapytania - taka informację wysłano do dziennikarzy. 
 
W związku z pojawiającymi się informacjami pytaliśmy o tę sprawę radnych, sygnalizując im również ten problem. Pytaliśmy czy "nie czują się „oszukani” tym, że Szpital wydatkuje pożyczkę na inne cele niż określone w Uchwale Rady Miejskiej za którą głosowali. Pytanie skierowaliśmy do radnych, którzy głosowali za uchwałą w tym do radnych Obywatelskiego Grudziądza i Koalicji Obywatelskiej.
 
Zaledwie jeden z radnych koalicyjnych udzielił nam odpowiedzi w tej sprawie, był nim Paweł Napolski, który oświadczył, że:
 
- „Nie czuję się oszukany. Jestem w stałym kontakcie zarówno z Prezydentem Grudziądza jak i Skarbnikiem Miasta. Działania zmierzające do ustabilizowania sytuacji finansowej Szpitala realizowane są zgodnie z prawem, w tym zgodnie z uchwałami Rady Miejskiej” - 
 
W imieniu Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się w tej sprawie Andrzej Wiśniewski, którego zdanie, jak można się domyślać, było całkowicie odmienne. 
 
- „To z czym mamy do czynienia w Szpitalu to jakiś Happening Zarządczy. Nie umiem tego inaczej nazwać. Szpital wszedł wyraźnie na ścieżkę likwidacyjno-grabieżczą i nic już tego nie zatrzyma. Długi szpitala rosną lawinowo, należności do M.W. Trade jeszcze szybciej. Nikt już tego nawet policzyć nie potrafi. Czy czujemy się oszukani? My nie, bo od początku byliśmy przeciwni zaciąganiu kolejnego kredytu w Magellanie i jak widać mieliśmy rację. Już tylko przez tak drobną rzecz, jak zaniechanie podpisania cesji środków z NFZ dla M.W. Trade, szpital stracił kilkanaście milionów złotych. A winnych nie ma. Brak słów na to wszystko. Szkoda gadać. Może umówmy się na 15-20 minut rozmowy, bo trudno o wszystkim pisać” - odpowiedział nam Andrzej Wiśniewski. 
 
Poniżej konferencja prasowa z udziałem byłego już dyrektora Piotra Drzymalskiego, na której zadawano pytania dotyczące spłaty zobowiązania w stosunku do M.W Trade.