joomla templates top joomla templates template joomla

Czemu winny "Ułan i Panna" przy Ratuszu czy Mikołaj Kopernik? Działacze KOD-u mieli w planach zawiesić na nich tabliczki z napisem "Konstytucja". Ostatecznie zawiesili na popiersiu Lecha Kaczyńskiego

R.Ż/eSerwis.info; fot: Archiwum/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Działacze i sympatycy grudziądzkiego KOD-u zawiesili w dniu dzisiejszym na popiersiu śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Grudziądzu koszulkę z napisem "Konstytucja Bracie". Adresatem tego protestu miał być Jarosław Kaczyński i rząd Prawa i Sprawiedliwości. 
 
Działacze mieli w planach również zawiesić tabliczki z napisem "Konstytucja" na rzeźbie "Ułana i Panny" znajdującej się przy grudziądzkim Ratuszu, a także na pomniku Mikołaja Kopernika. Czemu winne są te dwa pomniki i do kogo by miał być skierowany tego typu przekaz? 
 
Czy tego typu działania, protesty mieszczą się w ramach demonstrowania swoich poglądów, czy otwierają niebezpieczną furtkę? Można sobie wyobrazić w obecnej rzeczywistości niemal wszystko, również to, że tego typu tabliczki pojawiać się zaczną na grobach czy pomnikach innych osób w „akcie protestu”. 
O ile śp. Prezydent RP Lech Kaczyński nie był lubiany przez tzw. opozycję totalną to również z drugiej strony chociażby przykładowo śp. Władysław Bartoszewski nie jest poważany i często krytykowany przez obecnych przedstawicieli władzy. Pomnik - skwer tego polityka, miał stanąć w Grudziądzu i być może jeszcze powstanie.
 
Nie trudno sobie wyobrazić, że również takie miejsce pamięci może stać się miejscem demonstrowania swoich poglądów, zamiast miejscem zadumy, wspomnienia osoby zmarłej, bądź polityka, który został wybrany przez sporą część Polaków - mowa zarówno o śp. Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim jak również o śp. ministrze, posłowi Władysławie Bartoszewskim. 
 
Spytaliśmy polityków co sądzą o takiej formie protestu. Zdaniem posłanki Porozumienia Zjednoczonej Prawicy Iwony Michałek
 
- "Polska tradycja, do której jesteśmy bardzo przywiązani, nie pozwala na używanie zmarłych do bieżących spraw. Polacy mówią, że o zmarłych mówimy dobrze albo milczymy. Prezentowanie poglądów politycznych na pomnikach osób zmarłych świadczy o braku szacunku nie tylko do tych zmarłych, ale i do naszej historii. Widać że totalna opozycja jest w panice, jeżeli sięga po takie metody. Polacy tego nie zaakceptują i takie działania przyniosą odwrotny skutek do zamierzonego".
Arleta Żebrowski z grudziądzkiego SLD uważa,że jest wiele innych, zgodnych z prawem, możliwości zamanifestowania swoich poglądów: 
 
-"Akcje KODu często są dosyć osobliwe. Nie wiem czy zawsze są one odpowiednio przemyślane, ale jeżeli chodzi o wywołanie emocji (jakichkolwiek) to rozumiem ich sens. Nie wiem tylko czy zamierzony efekt, poza uzyskaniem rozgłosu, przynosi obwieszanie Misia Uszatka czy toruńskiego osła hasłem „KONSTYTUCJA”. Domyślam się, iż pojawienie się koszulki na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Grudziądzu z napisem „Konstytucja Bracie” miało na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na jego stanowisko wobec Konstytucji. Nie jestem natomiast w stanie znaleźć uzasadnienia na obwieszaniu tym hasłem „Ułana i Panny” czy Kopernika.  Nie uważam, aby bezprawne działania jednych (łamanie Konstytucji) były uzasadnieniem i wystarczającym usprawiedliwieniem łamania prawa przez innych - jest tak wiele innych, zgodnych z prawem, możliwości zamanifestowania swoich poglądów, że niekoniecznie należy posuwać się do zabawy w podchody ze stróżami prawa.  Na przykład w związku z pierwszymi zamachami PiSu na trójpodział władzy i łamaniu zapisów konstytucyjnych dolnośląski KOD współfinansował pojawienie się rzeźby krasnoludki trzymającej Konstytucję (Wrocław jest miastem krasnoludków i rzeźb różnych krasnoludków jest tam ponad 350), czy rozdawanie setek tysięcy egzemplarzy Konstytucji przez SLD- takie akcje całkowicie rozumiem i popieram".
 
Kamil Hyka z Nowoczesnej rozumie kontrowersje wokół takiej metody demonstracji:
 
- "Rozumiem kontrowersje wokół takiej metody demonstrowania, ale nie widzę nic zdrożnego w przypominaniu w ten sposób o znaczeniu konstytucji dla porządku prawnego i politycznego w Polsce. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy władza powołująca się na spuściznę Lecha Kaczyńskiego, który był prawdziwym strażnikiem konstytucji, sama ją wielokrotnie łamie. Jednocześnie służby tego państwa skłaniają do takiego zachowania, ściągając za znieważenie pomnika lub aresztując za powieszenie podobnych koszulek w innych miastach. Od kiedy konstytucja służy jako obraza kogokolwiek? Jakoś te same służby nikogo nie ścigają za wieszanie szalików klubów sportowych na pomnikach np. Kopernika, czy Zygmunta III Wazy.
 
Zdaniem Aleksandra Pawłowskiego grudziądzki KOD myśli, że reprezentuje całe społeczeństwo, a tak nie jest:
 
- "KOD grudziądzki w ilości kilku zgorzkniałych osób, z pewną Panią na czele myśli że reprezentuje całe społeczeństwo. Jest dla mnie głupotą i skrajną nieodpowiedzialnością aby to robić wykorzystując tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego podobnej tabliczki nie zawiesili np. na popiersiu też  tragicznie zmarłego Bronisława Malinowskiego ? Uważam, że  te osoby należy omijać z daleka, nie karać ich, ignorować wręcz. Sami się wykończą. Jest to ostatni pisk, tłustych kotów odstawianych od koryta".
 
 
Według Łukasza Kowarowksiego z SLD:
 
- "Wieszanie tego typu transparentów na pomniku nieżyjącego Prezydenta Polski jest nie na miejscu. Działacze KOD-u z Torunia byli bardziej "oryginalni" od grudziadzkich wieszając na osiołku znajdującym się na toruńskiej starówce transparent z napisem "KONSTYTUCJA OŚLE".
 
Jak mówi Maciej Glamowski z Obywatelskiego Grudziądza:
 
- "Obywatelski Grudziądz, gdyby chciał zwrócić uwagę na jakąś ważną sprawę, na pewno wybrałby inną, mniej kontrowersyjną formę protestu".
 
Według Szymona Gurbina z Obywatelskiego Grudziądza:
 
- "Każde normalne państwo to przede wszystkim umowa społeczna. Ludzie umawiają się co do zasad, według których potem funkcjonują, jako społeczeństwo. Konstytucja jest fundamentem takiego układu. Obecnie ten fundament w naszym państwie jest prymitywnie kruszony ku uciesze jednych, obojętności drugich i przerażeniu trzecich. Ja należę do grona tych przerażonych i traktuję akcję z koszulkami jako próbę zwrócenia uwagi na sprawy zasadnicze. Nie wydaje mi się, żeby to naruszało pamięć tych postaci z postumentów, wręcz przeciwnie. Wielu Polaków lubi odwoływać się do Jana Pawła II lub powoływać się na Jego nauczanie. A że Jan Paweł II był człowiekiem wielce pryncypialnym i wiernym zasadom, doskonale sobie wyobrażam zawieszenie takiej koszulki właśnie na Jego pomniku. Moim zdaniem wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to, co dzieje się w tej chwili, to polityczne barbarzyństwo, na które akcja z koszulkami jest tylko bezsilnym popiskiwaniem. Będę się jednak upierał, że to bezideowość,  zblazowanie i mierność Platformy Obywatelskiej stały się paliwem dla paranoi małego człowieka z Nowogrodzkiej.
 
Według Krzysztofa Kosińskiego z Prawa i Sprawiedliwości taki protest to owoc pustki politycznej:
 
- "Taka forma protestu jest owocem pustki politycznej w głowach inicjatorów z tzw.  beznadziejnej opozycji w parlamencie , która nie może się pogodzić z tym że ją odstawiono na boczny tor i to chyba na bardzo długo.  Bezradność  przestępcy , który jeszcze by chciał,  a już nie może,  przekłada  się na najbardziej wpływowe kręgi ludzi mocno  zagubionych, i bardzo plastycznych  ,  którzy często nie wiedzą nawet w jakiej sprawie protestują. Myślę że gdyby przyszło dyskutować z tymi  co protestują o detalach protestu , to niewiele by mieli do powiedzenia, potrafią tylko hasłowo traktować temat – i to widzimy w telewizji.  Wieszanie na pomnikach czegokolwiek jest przejawem braku szacunku do symboli , postaci na nich obecnych, jest formą skrajnej dziecinady, podobnie jak leżenie na ziemi  i kopanie w barierki – to co przed Sejmem się działo. Generalnie najgorszy przykład – szczególnie dla ludzi młodych. Zastanawiam się gdzie czasami odchodzi rozum w takich przypadkach, bo niektórzy to przecież  porządni  ludzie , a ulegli  jakiemuś amokowi z nieuzasadnionych powodów. Kto napisał obecną Konstytucję to wiemy, nie zrobił tego na pewno Pan Bóg który jest nie omylny i tworzy  doskonałe rzeczy. Demontowany w Polsce jest pewien Wielki Układ pasożytniczy, przestępczy , wyniszczający i  jasne - to bardzo boli , bo ktoś próbuje poprzestawiać klocki na bardziej uczciwy wariant. Jeszcze raz powtarzam Konstytucja i  Sądy nie są żadnym wzorem ideału, świętości, doskonałości  i  należy je  traktować politycznie".

Według Marcina Jarmużka z Nowoczesnej:

- "Zakładanie koszulek na pomniki jest taką samą manifestacją jak próby wmuszania samorządom kolejnych pomników smoleńskich. Zastanawiające jest jednak jak to możliwe, że polscy prokuratorzy tak dobrze ścigają działaczy KOD, a nie potrafią zidentyfikować działaczy ONR, wykrzykujących jawnie faszystowskie hasła. Ale czego można się spodziewać po ludziach Ziobry..."

Według Tobiasza Kobyłeckiego z SLD sprawa jest słuszna, ale .. :
 
- "Moim zdaniem bez względu na słuszność danej  sprawy nie powinno się wieszać jakichkolwiek transparentów na pomnikach osób tragicznie zmarłych. Zamanifestować swoje poglądy w sposób wyraźny i "chwytliwy", tak aby trafiły do sporej grupy odbiorców - można uczynić w nieco inny sposób".