joomla templates top joomla templates template joomla

Delegacje grudziądzkich Weteranów i władz miasta złożono kwiaty pod pomnikami Żołnierza Polskiego i marszałka Piłsudskiego w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa

info: UM/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Delegacje grudziądzkich Weteranów i władz miasta uczciły Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 obchody ograniczono do złożenia kwiatów pod pomnikami Żołnierza Polskiego i marszałka Piłsudskiego.

29 maja obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Z tej okazji Pełnomocnik Prezydenta Grudziądza do spraw koordynacji uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koła nr 22 w Grudziądzu – Leszek Kaznowski, Andrzej Markowski oraz Wojciech Dobrowolski, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym, a następnie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości.
 

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to polskie święto, które jest obchodzone od 29 maja 2012 roku, a zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 19 sierpnia 2011 ustawą o weteranach. To święto żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych nieprzerwalnie przez okres nie krótszy niż 60 dni. Weteranem działań poza granicami państwa jest osoba, która brała udział m.in. w działaniach poza granicami państwa w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej bądź zadań obchodnych Biura Ochrony Rządu. Polscy żołnierze uczestniczyli w 92. misjach, realizując zadania różnego typu – od logistycznych do bojowych. Od lat 50. XX wieku w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 115 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski.
 
Dzisiaj przypada także Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które obchodzone jest na całym świecie dla uhonorowania wszystkich, którzy biorą udział w misjach pokojowych. Członkowie grudziądzkiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ działają na terenie naszego miasta od kilku lat, a podczas uroczystości patriotycznych łatwo ich rozpoznać dzięki charakterystycznym, błękitnym beretom i krawatom.
 
 
– W naszym kole nr 22 w Grudziądzu jest obecnie 63 członków. Byliśmy na wielu misjach na całym świecie. Spotykamy się i pamiętamy też o zmarłych – jest ich w naszym mieście dwóch. Wszystkich weteranów z tego miejsca pozdrawiam, a osoby znajdujące się na misjach poza granicami państwa życzę szczęśliwego powrotu do domu – mówił Prezes Stowarzyszenia Leszek Kaznowski.

Władze miasta kultywują pamięć o żyjących, a przede wszystkim poległych podczas misji zagranicznych polskich żołnierzy, i wspierają wszelkie inicjatywy Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Prezes Leszek Kaznowski oraz członkowie Stowarzyszenia planują organizację prelekcji dla dzieci i młodzieży poświeconej historii i bieżącym działaniom dotyczącym Misji Zagranicznych Wojska Polskiego. Współpracują w tej sprawie z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Jednak ze względu na pandemię wszelkie działania muszą zostać przeniesione na przyszły rok.