joomla templates top joomla templates template joomla

Wyróżnienia i odznaczenia dla dwóch grudziądzkich Strażaków od Ministra Spraw Wewnętrznych Mariusza Błaszczaka

info: MSW,gov.pl; fot: PSP, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
We wtorek w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu, z siedzibą w Łubiance, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz członków Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy podczas nawałnic nieśli pomoc mieszkańcom. 
 
Wśród wyróżnionych znalazł się strażak z JRG nr 1 w Grudziądzu sekc. Błażej Dwojacki.  
 
 
 
Podczas uroczystej zbiórki wręczono także medale za długoletnią służbę. 
 
W gronie odznaczonych znalazł się mł. asp. Radosław Gawrecki z JRG nr 2 w Grudziądzu. 
 
Wyróżnienia dla strażaków PSP i OSP wręczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak w asyście gen. brygadiera Leszka Suskiego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
 
 
- Bardzo dziękuję za postawę służby i za to, że na strażakach można polegać – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas spotkania  w Łubiance, gdzie wyróżnił strażaków PSP i OSP biorących udział w akcji ratowniczej, po przejściu nawałnic nad województwem kujawsko-pomorskim.
 
Ponadto minister podziękował wszystkim za działania prowadzone w trudnych warunkach zaraz po przejściu burz. Przypomniał, że to właśnie województwo kujawsko-pomorskie najbardziej ucierpiało podczas ostatnich nawałnic, które w sierpniu przeszły nad Polską. W sumie w akcji ratowniczej na terenie regionu uczestniczyło 3,3 tys. strażaków PSP i ponad 9 tysięcy druhów z OSP.  – Dziękuję za to, że zawsze jesteście tam, gdzie ludzie potrzebują Waszej pomocy. Że narażacie własne życie i zdrowie dla innych - powiedział minister Mariusz Błaszczak. Nagrody finansowe otrzymało 35 strażaków.
 
 
 
Wsparcie dla ochotników      
 
Szef MSWiA podkreślił również dużą rolę strażaków-ochotników, którzy wspólnie z funkcjonariuszami z PSP docierali do osób, które potrzebowały pomocy. 15 jednostek OSP, które brały udział w ostatnich akcjach otrzymało promesy przeznaczone na zakup nowego sprzętu. Mariusz Błaszczak przypomniał, że rząd systematycznie wspiera OSP. - W 2017 roku przeznaczyliśmy na ten cel ponad 124 mln zł. To o 15 mln zł więcej niż w roku ubiegłym – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak. Ochotnicze straże są również ujęte w Programie Modernizacji Służb Mundurowych. W ciągu 4 lat otrzymają 501 mln zł. 
 
957 mln zł dla PSP
 
Z kolei do Państwowej Straży Pożarnej w ramach programu modernizacyjnego  w latach 2017-2020 trafi łącznie 957 mln zł. Około 400 mln zł zostanie przeznaczonych na rozbudowę i remont infrastruktury. W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych wszyscy strażacy, czyli blisko 30 tys. funkcjonariuszy na początku tego roku otrzymało podwyżkę w wysokości około 200 zł. Kolejne podwyżki będą wprowadzone od 1 stycznia 2019 roku zapewnił minister.
 
Koniec szacowania strat
 
Szef MSWiA powiedział, że zakończono etap szacowania strat w regionach, przez które przeszły nawałnice. Pomoc finansowa rządu została przekazana wojewodom, którzy rozdysponowali ją poszkodowanym poprzez władze samorządowe. – Doprowadziłem do tego, że zmienione zostało rozporządzenie Rady Ministrów, dzięki czemu uproszczono procedury związane z remontem i odbudową uszkodzonych budynków. Nowe wytyczne dotyczące przekazywania zasiłków poszkodowanym sprawiły, że po raz pierwszy rolnicy mogli uzyskać odszkodowanie za zniszczone budynki gospodarcze. Zwiększone zostały także kwoty zasiłków. Poszkodowani na odbudowę zniszczonych domów mogą liczyć na sumę do 200 tys. zł.   
 
 
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież