joomla templates top joomla templates template joomla

Urzędnicy do "Wakacyjnego rozkładu jazdy" wstawili ofertę tylko jednej kawiarni z całego Grudziądza. O innych komercyjnych lokalach "zapomnieli"

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Redakcja „Wakacyjnego rozkładu jazdy” zamieściła wydarzenia kulturalne tylko jednej kawiarni funkcjonujących obrębie Starego Miasta w Grudziadzu. „Zapomniała” jednak dodać propozycje kulturalne innych restauratorów co zdaniem czytelników jest faworyzowaniem w ten sposób tylko jednego z miejsc. 
 
W trakcie ostatniej majówki na trawie na Rynku Głównym uczestnicy otrzymali od organizatorów tzw. „Wakacyjny rozkład jazdy”, w którym zamieszczono szereg imprez odbywających się w Grudziądzu w okresie letnim. 
 
 
 
Wakacyjny przewodnik wzbudził wśród niektórych grudziądzan pytania dlaczego w samorządowej publikacji znalazły się również ogłoszenia komercyjne, a nie tylko te organizowane przez Urząd Miejski w Grudziądzu. Największe wątpliwości wzbudziło jednak to, że w „Wakacyjnym rozkładzie jazdy” znalazły się wydarzenia tylko jednej grudziądzkiej kawiarni.
 
Pana Tomasza - który napisał do nas w tej sprawie - zdziwiło, że w Samorządowym „Rozkładzie” znalazła się komercyjna oferta - jak się okazuje darmowo - ale jeszcze bardziej zdziwiło go to, że jest to tylko oferta jednej kawiarenki podczas, gdy w obrębie Starego Miasta i nie tylko, trochę się dzieje, szczególnie w dni wolne: 
 
- „Zdziwiłem się bardzo, gdy po wręczeniu mi wakacyjnego rozkładu jazdy zobaczyłem, że jedynym lokalem, który jest wymieniony w tym materiale jest Kawiarnia Fado. Okazuje się iż inne lokale nie proponują nic mieszkańcom co nie jest prawdą” 
 
mówi Pan Tomasz i dodaje:
 
- „Kawiarnia ta może liczyć z niezrozumiałych względów na formę uprzywilejowania przez miasto może wynika to z tego ze wiceprezydent z małżonką oraz duża ilość urzędników jest stałymi gośćmi tego lokalu. W Grudziądz mówi się że Fado może więcej bo lokalna władza ich uwielbia”.
 
Faktem jest, że wielu polityków w tym wiceprezydent często promuje wspomniany lokal chociażby na swoim profilu, faktem jednak jest również, że w tym lokalu sporo się dzieje i jest to bardzo popularne miejsce, w którym odbywa się wiele koncertów i innego typu wydarzeń kulturalnych, jest też lubiane przez odwiedzających.
 
Kawiarnia Fado niewątpliwie od pewnego czasu jest pozytywnym punktem na mapie grudziądzkiego Rynku jeżeli chodzi o aspekt kulturalny. Jak w każdy mieście pojawiają się również kontrowersje co do tzw. „ciszy nocnej” oraz „zakłócania porządku” chodzi oczywiście o koncerty, które się tam odbywają - były zgłoszenia w tej sprawie - niemniej jednak zawsze trudno wyważyć punkt „kulturalny” i prawa do wypoczynku okolicznych mieszkańców. Do tego koncerty w tym miejscu nie są organizowane codziennie, tylko w wyznaczone dni w sezonie. 
 
Osobną kwestią jest czy ekipie „Wakacyjnego rozkładu jazdy”, która przecież nie powinna koncentrować się na jednym podmiocie, nie powinno zależeć na tym, aby w publikacji ukazało się jak najwięcej wydarzeń, koncertów, spotkań itp. 
 
 
 
Jak mówi Pan Tomasz, który nam zwrócił uwagę na ten problem - spytał restauratorów kilku kawiarni dlaczego ich imprezy kulturalne nie zostały ujęte w „Wakacyjnym rozkładzie jazdy”? 
 
- "Rozmawiałem z kilkoma innymi właścicielami na rynku. I oni nic nie wiedzieli"
 
i faktycznie mogli nic nie wiedzieć, bo ich nikt o to nie spytał, co potwierdza Urząd Miejskie w Grudziądzu. Zdaniem Ratusza: 
 
- „Grudziądzcy  restauratorzy doskonale wiedzą, że co roku przed sezonem letnim ukazuje się Wakacyjny Rozkład Jazdy i gdyby tylko bylizainteresowani  zamieszczeniem informacji o organizowanych przez nich wydarzeniach to bardzo chętnie będą  zamieszczane w programie WRJ, co  z pewnością przyczyni się do wzbogacenia całej oferty kulturalnej miasta na sezon letni” – odpowiada  rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego Magdalena Jaworska-Nizioł.
 
Tak więc okazuje się, że „Wszyscy wszystko wiedzieli” – cytując klasyka. 
 
A jeżeli nie wiedzieli to może w przyszłym roku już będą wiedzieli i zgłoszą swoje wydarzenia kulturalne do „Wakacyjnego rozkładu jazdy”. Otwiera się również przed nimi darmowa promocja, ponieważ jak zapewnia nas rzecznik, każdy restaurator może zgłosić swoje wydarzenie i ono się ukaże również na fan pages:
 
- „Jeśli ktokolwiek z restauratorów ma ciekawą propozycję kulturalną i zgłosi się do nas to piszemy o tym także na stronie”. 
 
Częściowo kłóci się to trochę z tym, że:
 
- „ Wakacyjny rozkład jazdy jest bezpłatnie dystrybuowany wśród kawiarenek letnich czy restauracji”
 
a więc w potencjalnie konkurujących ze sobą miejscach. 
 
Nie mniej jak to dobrze jest się o tym dowiedzieć. Pytanie jednak czym w związku z tym zajmuje się ekipa „Wakacyjnego rozkładu jazdy”? Wydawać by się mogło, że redakcja powinna pozyskiwać jak największą liczbę zgłoszeń, aby „Rozkład” pękał w szwach i to nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów. Najwyraźniej jednak jest nieco inaczej, a redakcja jest „pasywna” co potwierdza sam Urząd, według którego  to sama kawiarnia, która znalazła się w publikacji zgłaszała się do niego z propozycjami: 
 
- „W tym roku wielokrotnie zgłaszali się do nas właściciele Fado Cafe, którzy od dłuższego czasu prezentują w kawiarni bogaty program kulturalno-rozrywkowy i na bieżąco informują nas o wydarzeniach” - informuje nas Urząd.
 
Zapewne opinie będą podzielone, ale w naszej ocenie podmioty prywatne powinny reklamować się za własne pieniądze, bo są prywatne, ewentualnie na zasadzie komercyjnej lub wymiany barterowej  i nie tylko dlatego, że „Wakacyjny rozkład jazdy” to publikacja samorządowa za pieniądze publiczne, ale również dlatego, że zawsze powstaje pytanie według jakiego kryterium dobrać ogłoszenia? 
 
Inaczej zawsze będą kontrowersje, dlaczego ta, a nie inna impreza, dlaczego ta, a nie inna kawiarnia oraz wedle jakich kryteriów i dlaczego ten, a nie inny koncert? 
 
A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?
 
 
 
 

Komentarze  

0 # lolek 2017-06-19 17:29
Nie dziwi mnie ten fakt. Klika trzyma tylko swoich, kto w klice nie jest ten się nie łapie. Jeżeli chodzi natomiast o artykuł, to język polski woła o pomstę do nieba. Nie mówię tu już o połkniętych literkach. Przed "że" stawiamy przecinek. No i zdania tasiemce. Nie kaleczcie ojczystego języka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Mia 2017-06-19 17:40
to cytaty - cudzysłów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Irek 2017-06-19 19:39
Lolek ty ciągle piszesz to samo w każdym niemal artykule, a sam ledwo polskim władasz :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Darek 2017-06-18 18:44
Mi się lokal podoba, jest OK, ale z tym rozkładem jednak przegięcie. Generalnei to komercyjne ogłoszenia powinny być płatne i tyle
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-2 # Magda 2017-06-16 19:41
Znowu jakaś konkurencja ma problem bo rzeczywiście każdy mógł iść i zgłosić swoje propozycje na sezon letni tylko pytanie co mieli zgłosić skoro w Grudziądzu nic faktycznie się nie dzieje tylko ta jedyna kawiarenka próbuje coś ożywić w tym martwym mieście więc się nie czepiajcie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Irka 2017-06-16 23:43
Oj dzieje się. Wieczorki petyckie, śpiewy, ta kawiarenka wcale nie jest wyjątkiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Marek 2017-06-26 21:36
Panowie wszystkim znaczący włażą gdzie trzeba prosty człek to musi czekać, faworyzowani bo dziś pary męskie są na topie. Tak oczerniania i dziwnego zachowania jak u tych panów to nigdzie nie widziałem, wyciąganie " swoich " klientów z innych ogródków, widziałem osobiście i słyszałem tekst do pary siedzącej w ogródku Loftu, żenada. Kopiują różne formaty, sami jak to bywa w tej innej miłości nic od siebie nie dają, tylko lamentują jak to inni ich nie kochają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Jacek 2017-07-01 14:16
Zgadzam się panowie mają "parcie"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Mateusz 2017-06-16 16:13
Miałem wątpliwą przyjemność korzystać z usług panów, którzy są właścicielami Fado. Nie zdziwiłbym bym się gdyby mieli znaczący udział w tej farsie. Co, jak co, ale o "czyste praktyki" i etyczne postępowanie bym ich nie podejrzewał.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Jacek 2017-06-18 01:28
Zgadzam się z Panem Mateuszem
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować