joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądz ma kolejny problem finansowy. Sąd zasądził niemal 12 mln odszkodowania i kosztów na rzecz wykonawcy Trasy Średnicowej. Proces w sądzie trwał kilkanaście lat, dotyczył umowy sprzed 13 lat

R.Ż/eSerwis.info; fot: google, video Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Kolejny problem finansowy Grudziądza. Sąd zasądził 12 mln na rzecz wykonawcy Trasy Średnicowej. Spór pomiędzy Gminą Miasto Grudziądz a firmą realizującą inwestycję trwał kilkanaście lat. Od momentu podpisania umowy na odcinek I Etapu Trasy Średnicowej minęło niemal 13 lat.

W trakcie sesji Rady Miejskiej Grudziądza radni dowiedzieli się, że miasto przegrało proces z wykonawca Trasy Średnicowej. Spór w sądzie trwał kilkanaście lat i najprawdopodobniej jeszcze może potrwać, co nie jest jednak przesądzone. W najmniej optymistycznej wersji jeszcze w tym roku z budżetu Grudziądza trzeba będzie zapłacić niemal 12 milionów a rzecz firmy, która wygrała proces.

- „Z Informacji jakie posiadam umowa została podpisana w 2006 roku, dotyczy budowy I Etapu Trasy Średnicowej. To są zarzuty do spraw projektowych, przygotowania inwestycji,  prowadzenia tej inwestycji - ja to tak rozumiem” - odpowiadał na pytania radnych Prezydent Maciej Glamowski.

Jak przyznał Prezydent o sprawie słyszał w poprzednich latach, ale samo rozstrzygniecie go zaskoczyło.

- „Przyznam szczerze, że mnie to zaskoczyło w jakimś sensie. Wiedziałem, że jest taka sprawa w toku, gdzieś to się obijało na poprzednich kadencjach, ale czas jaki minął od podpisania tej umowy to jest 13 lat, od oddania tego odcinka to jest kilkanaście lat” - 

Jak się okazuje jednak, roszczenia firmy przed sądem były o wiele większe, bo wynosiły aż 24 mln. Sąd przyznał mniejsze odszkodowanie, ale i tak „astronomiczną kwotę” z punktu widzenia miasta, które jest w trudnej sytuacji finansowej.

Wyrok zapadł 26 czerwca tego roku w Toruniu. Zasądzona kwota to 8 mln 121 tys. 587 zł z odsetkami, które na dzień dzisiejszy wynoszą około 2 mln 438 tys. zł dochodzą do tego koszty postępowania zasądzone w I instancji i koszty odwołania, łącznie prawie 12 mln.

 

Łączna kwota dzieli się na części w tym:

- 5 mln za opóźnienie inwestycji spowodowane leżącymi wyłącznie po stronie zamawiającego czyli Gminy Miasta Grudziądz,

- dalsze elementy odszkodowania dotyczą wad projektowych, odwodnienia terenu, tego typu uwag jest zdecydowanie więcej we wniosku.

Jak sam Prezydent przyznaje:

- „To jest zaskakujące, a kwota jest oszałamiająca” - przyznał Prezydent.

Miasto zamierza złożyć apelację, która z jednej strony może odroczyć wpłatę kwoty firmie realizującej inwestycję, ale z drugiej strony powiększyć koszty procesu. O dalszym losie pozwu zdecyduje sąd.