joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądz "straci most północny"? W trakcie kampani wiceminister Michałek apelowała do Prezydenta Glamowskiego. Nie było żadnej reakcji ze strony władz Grudziądza

info: UM, Grudziądz; R.Ż/eSerwis.info; fot: Archiwum/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Z inicjatywy Prezydenta Macieja Glamowskiego władze powiatu oraz wszystkich gmin wchodzących w jego skład uczestniczyły dzisiaj w spotkaniu, podczas którego podpisane zostało porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego oraz wspólnej oferty nieruchomości inwestycyjnych.
 
 
W spotkaniu z Prezydentem Maciejem Glamowskim uczestniczył starosta powiatu grudziądzkiego Adam Olejnik, burmistrz miasta i gminy Łasin Rafał Kobylski, burmistrz miasta i gminy Radzyń Chełmiński Krzysztof Chodubski, wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Gruta Waldemar Kurkowski, wójt gminy Świecie nad Osą Ireneusz Maj oraz wójt gminy Rogóźno Krzysztof Polesiak.
 
 
Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wspólnej polityki na rzecz rozwoju gospodarczego. Szczególnie żywa dyskusja dotyczyła wypracowania kompromisu w zakresie preferowanego przebiegu drogi S5 z Nowych Marz do Ostródy. Większość uczestników zgadzała się z poglądem, że w interesie wszystkich gmin jest wypracowanie wspólnego stanowiska.
 
 
Według koncepcji zaprezentowanych w 2010 r. przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad, zaplanowano cztery propozycje przebiegu trasy. Dwie koncepcje zakładają przebieg wychodzący z węzła autostradowego w Nowych Marzach, powstanie nowego mostu w okolicy Grudziądza (na wysokości Cytadeli bądź Zajączkowa) i połączenia z drogą krajową nr 16 . 
 
Kolejne koncepcje rozpoczynaj się od węzła autostradowego Grudziądz. Jedna z koncepcji zakłada przebieg drogi S5 przez Trasę Średnicową w naszym mieście, druga omija nasze miasto biegnąc przez Gminę Grudziądz, gminę Gruta, gminę Rogóźno i gminę Łasin. Większość samorządowców na dzisiejszym spotkaniu przychylała się do propozycji Prezydenta Macieja Glamowskiego, aby zaproponować rozwiązanie, w którym powstałby nowy węzeł autostradowy w okolicy Góry Klęczkowskiej, który następnie łączyłby się z ostatnim wariantem.
 
 
- "Budowa S5 warunkuje dalszy rozwój naszego miasta i ościennych gmin. Daje możliwość lepszego skomunikowania. Według mnie ważne jest, aby takie inwestycje planować z wyprzedzeniem, ustalać zagospodarowanie przestrzenne w gminach, aby w przyszłości unikać problemów chociażby z wyburzaniem mieszkań znajdujących się na terenie zaplanowanym pod budowę drogi. Wspólne stanowisko dotyczące promocji gospodarczej jest ważne, ponieważ zdaję sobie sprawę że wszystkie gminy w Polsce walczą o inwestorów. Musimy zadbać o to, żeby ściągać ich do naszego regionu" - mówił w trakcie spotkania Maciej Glamowski.
 
- Przypoomnijmy jednak, że sprawa przebiegu S5 nie jest tematem nowym, a budowa południowym korytarzem jest mniej korzystna dla Grudziądz - 
 
Trzeci most „północny” dla Grudziądza to duża szansa na dalszy rozwój, ale też mogąca usprawnić komunikację. Most w Grudziądzu bardzo często jest zakorkowany w godzinach szczytu.
 
- Wybudowanie drogi od południa będzie prawdopodobnie sporo tańsze niż w wersji z mostem na Wiśle i bardziej uzasadnionej z ekonomicznego punktu widzenia - 
 
Temat S5 nie jest nowym tematem, w trakcie kampanii wyborczej pojawił się na konferencji prasowej wiceminister Iwony Michałek, która apelowała wtedy do władz Grudziądza 
 
- „Od dawna się mówi o moście północnym dla Grudziądza. Nie wiem co miasto Grudziądz w tym zakresie zrobiło, ja żadnych takich informacji nie mam. Bardzo proszę władze Grudziądza o informację jak Miasto jest przygotowane” - mówiła w trakcie kampanii posłanka. 
 
Posłanka apelowała, do Prezydenta i deklarowała swoją pomoc w tej sprawie, oraz wsparcie trasy północnej. Jaki był odzew władz? Spytaliśmy posłanki czy ktoś się z nią w tej sprawie kontaktował po jej apelu.
 
- "Nikt się ze mną nie kontaktował w tej sprawie" – mówi wiceminister Iwona Michałek.
 
Podobnie jak nikt ze strony Miasta nie zainteresował się przebudową grudziądzkiego Planetarium, czy powstaniem wyższej uczelni w Grudziądzu.