joomla templates top joomla templates template joomla

„Grudziądz w ruinie”. Tak prezentuje miasto najnowszy artykuł Newsweeka. Według badań PAN miasto jest na 7 miejscu w ścisłej czołówce ... najgorszych

R.Ż/eSerwis.info; info PAN włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
„Grudziądz w ruinie”. Tak prezentuje miasto najnowszy artykuł Newsweeka. Według badań PAN miasto jest wśród czołowej 15, gdzie sytuacja jest najgorsza w kraju! Dokładnie jest na 7 miejscu w ścisłej czołówce, ale jest to ranking miast z największymi problmami, a nie najlepszych. 
 
Grudziądz znalazł się wśród 15 miast Polski, w których występuje największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych i silna utrata funkcji miejskich.
 
 
 
Miasto na 255 badanych ośrodków jest niemal na czele listy bo na 7 miejscu i nie jest to bynajmniej lista najlepszych, ale najgorszych.
 
Gorzej zaprezentował się jedynie Prudnik, Hajnówka, Bartoszyce, Kętrzyn, Przemyśl i Sanok. Kolejny na 7 miejscu jest Grudziądz, a za nim aż 248 miast przebadanych w tym zakresie przez Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polski Polskiej Akademii Nauk.  
 
Innymi słowy nie ma się czym chwalić, a jest czego obawiać. 
 
Z przeprowadzonych analiz wynika, że aż 122 średnich miast traci funkcje społeczno-gospodarcze, czyli grozi im marginalizacja i zjawiska kryzysowe, a więc między innymi wyludnienie, prowincjonalizacja, 
 
a także finansowa zapaść. 
 
Problemy rozwojowe dotyczą m.in spadku liczby ludności, osób młodych i lepiej wykształconych, a także towarzyszące temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych.
 
Zbadane zjawiska wpływają również na wzrost patologii w danych społecznościach. 
 
Jak wypadły inne miasta regionu? We wspomnianym rankingu na liście 122 najbardziej problematycznych miast Włocławek znalazł się na 63 miejscu, Chełmno na 70 miejscu.
 
 
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież