joomla templates top joomla templates template joomla

Już niedługo nad Grudziądzem ponownie pojawi się SMOG, zbliża się sezon grzewczy. Straż Miejska uczula, aby nie spalać w piecach śmieci, grozi za to mandat

Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Za półtora tygodnia rozpocznie się sezon grzewczy. Poprzednie lata pokazały, że wciąż nie brakuje osób, które zatruwają środowisko, paląc niewłaściwymi materiałami. Przypominamy zatem o podstawowych zasadach, jakimi powinni kierować się mieszkańcy.
 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakaz jest spalania węgla brunatnego, miału najgorszej jakości, mokrego, lakierowanego czy impregnowanego drewna, paneli parkietu, płyt wiórowych, kolorowego papieru, tworzyw sztucznych, odzieży, ogumienia, styropianu, a także odpadów komunalnych i wielkogabarytowych.
 
 
Można spalać węgiel kamienny, ekogroszek, brykiet drzewny, pellet oraz suche, nieimpregnowane drewno.
 
Funkcjonariusze Patrolu Ekologicznego grudziądzkiej Straży Miejskiej co roku prowadzą w okresie grzewczym wzmożone kontrole palenisk. W minionym sezonie – od początku października 2019 roku do końca marca 2020 roku – przeprowadzili 615 interwencji pod kątem termicznego przekształcania odpadów, z czego 43 dotyczyły kontroli punktów prowadzących działalność gospodarczą.
 
W wyniku tych działań stwierdzono 48 wykroczeń na podstawie art. 191 Ustawy o odpadach. W niemal wszystkich przypadkach sprawców ukarano.
 
Spalanie niewłaściwych materiałów ma duży, negatywny wpływ na środowisko, które jest zatruwane. Dlatego też apelujemy do mieszkańców o rozsądek i o to, byśmy wspólnie o środowisko dbali.
 
Jakość powietrza można śledzić na naszej stronie: