joomla templates top joomla templates template joomla

Złożono hołd pomordowanym w dniu 77. rocznicy wydarzeń w Katyniu, Charkowie i Miednoje

T.W./eSerwis.info; info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej dziś, tj. 13 kwietnia zgromadzili się przedstawiciele samorządu, wojska, a także mieszkańcy i uczniowie, by oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.
 
W uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę wydarzeń, które rozegrały się m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje udział wzięli m.in. Senator RP Andrzej Mioduszewski, Poseł RP Tomasz Szymański, Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, przedstawiciele Rady Miejskiej i Garnizonu Grudziądz, a także kombatanci, delegacje z grudziądzkich szkół i grudziądzanie. 
 
 
 
- Dziś głośno możemy wypowiadać słowo Katyń i dopominać się należnego szacunku dla „najlepszych synów” Polski, którzy w lesie katyńskim ponieśli śmierć za Ojczyznę. Słowa uznania należą się rodzinom zamordowanych oraz wszystkim tym, którzy przez dziesięciolecia nie bacząc na zakazy i możliwe konsekwencje nie ustawali w walce o zachowanie pamięci o ofiarach i dążeniach do wyjaśnienia okoliczności tego potwornego mordu. Ofiarom zbrodni katyńskiej jesteśmy winni pamięć, ale to wspomnienie jest potrzebne również nam, byśmy szanowali wolność i pokój, w którym dane jest nam żyć. Chylimy czoła przed bohaterami, którzy spoczęli w zbiorowych mogiłach na terenie byłego Związku Radzieckiego - mówił prezydent Grudziądza Robert Malinowski.
 
 
Przypomnijmy, po sowieckiej agresji na Polskę, 17 września 1939 r., w niewoli znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów. Pod koniec lutego 1940 r. w obozach w Starobielsku i Kozielsku więziono 6 192 policjantów i funkcjonariuszy innych służb oraz 8376 oficerów. 
 
Decyzję o zamordowaniu polskich jeńców podjęto na najwyższym szczeblu władz sowieckich 5 marca 1940 r. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież