joomla templates top joomla templates template joomla

Kolejne zdarzenie drogowe w obrębie skrzyżowania Chełmińskiej i Bydgoskiej. Wyłączona sygnalizacja świetlna w mieście stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym?

R.z/eGrudziadz.pl. fot: nadesłane włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Do kolejnego zdarzenia drogowego doszło w piatek w obrębie skrzyżowania ul. Chełmińskiej i ul. Bydgoskiej. W tym miejscu od kilku tygodni nie działa sygnalizacja świetlna, lub działa incydentalnie. To nie jedyne takie skrzyżowanie o natężonym ruchu, gdzie jest problem z sygnalizacją, co stwarza zagrożenie dla pieszych i kierowców.
 
W piątek 22 maja po godz. 19.00 doszło do kolejnego zdarzenia drogowego w obrębie skrzyżowania z wyłączoną sygnalizacją świetlną w Grudziądzu. Mowa o skrzyżowaniu ul. Chełmińskiej i Bydgoskiej przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie od kilku tygodni są problemy z sygnalizacja. Tym razem zakończyło się na stłuczce, ale to nie jedyna tego typu sytuacja w miejscu o natężonym ruchu, gdzie nie działają sygnalizatory świetlne.
 
 
Już wcześniej czytelnicy wysyłali do nas zdjęcia z kolizji, które miały miejsce właśnie na tym skrzyżowaniu chociażby 16 maja - poinformowała nas o nim czytelniczka. 
 
Nie jest to jedyne takie skrzyżowanie w Grudziądzu, gdzie znajduje się „niema” sygnalizacja świetlna, którą w tych miejscach właśnie po to, aby zapobiegać tego typu niebezpiecznym zdarzeniom z udziałem pieszych i kierowców. 
 
Wyłączone światła to decyzja Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu, który z początkiem kwietnia podjął decyzję o przełączeniu w tryb światła ostrzegawczego, części sygnalizacji świetlnych posiadających przycisk, umożliwiający załączenie sygnału zielonego na przejściu dla pieszych.
 
- Taki właśnie przycisk "pieszego na żądanie" znajduje się na większości skrzyżowań, nawet tych o bardzo intensywnym ruchu, gdzie przejazd autem wymaga wytężonej uwagi, a często silnych nerwów -
 
 
Zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji wprowadzono na skrzyżowaniu ulicy gen. Józefa Hallera z ulicą Solidarności; na skrzyżowaniu ulicy Konstytucji 3 Maja z ulicą Południową i ulicą Strażacką oraz na skrzyżowaniu ulicy Szosa Toruńska z ulicą Droga Mazowiecka, tam światła działają do godz. 17:00.
 
- Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulicy Chełmińskiej z ulicą Bydgoską funkcjonuje do godz. 19:00, jednak również po tej godzinie ruch w tym miejscu jest delikatnie mówiąc „skomplikowany” - 
 
Skoro sygnalizacja działa w szczytowym momenecie natężania ruchu pieszego i samochodowego, to jaki jest sens jej wyłącznia w czasie, kiedy ten ruch jest zmiejszony? Należy również spytać dlaczego nie przeprogramowano skrzyżowań tak, aby użytkowanie "przycisków na żądanie" nie było konieczne? Odpowiedź jest stosunkowo prosta to kosztuje, a wcześniej nie zadbano o kilka trybów funkcjonowania tego typu systemów.