joomla templates top joomla templates template joomla

PKP wyłoniła firmę, która przygotuje dokumentację projektową dworca w Grudziądzu. Budowa ruszy jeszcze w tym roku. Budynek będzie wyburzony, powstanie duża konstrukcja obsługujący koleje dużych prędkości

R.z/eGrudziadz.pl. fot/video PKP/Ministerstwo; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Wyłoniono firmę projektową, która przygotuje koncepcję nowego dworca PKP w Grudziądzu. Nie będzie to jak początkowo planowano dworzec systemowy, ale większa konstrukcja ponieważ przez miasto przebiegać będzie kolej dużych prędkości, łącząca miasto z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Umowa z wykonawcą prac projektowych i budowlanych dla nowego dworca ma być zawarta jeszcze w tym roku.
 
 
Jak poinformował serwis transport-publiczny.pl PKP SA pod koniec stycznia zawarła umowę z gdańską spółką Demiurg na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla nowego kolejowego w Grudziądzu. Wartość umowy to 110,5 tys. zł netto. 
 
- „Wykonawcę wyłoniono w postępowaniu prowadzonym wśród uczestników umowy ramowej z 2018 r. na wykonanie dokumentacji przedprojektowej, projektowej i okołoprojektowej dla wybranych zadań  inwestycyjnych objętych programem inwestycji dworcowych na lata 2016–2023” - czytamy w komunikacie.
 
 
Jak informowaliśmy kilka dni temu, ruszyły również konsultacje społeczne w sprawie przebiegu linii kolejowej łączącej regiony z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Grudziądzki Dworzec miał być początkowo konstrukcja systemową, miał też powstać nowy dworzec na linii szybkich prędkości łączącej miasto z Centralnym Portem Komunikacyjnym. 
 
- Koncepcję kolei szybkich prędkości połączono z remontem Dworca Głównego PKP w Grudziądzu -
 
Nie będzie to jak początkowo planowano dworzec systemowy - charakteryzujący się zuniformizowanym, powtarzalnym projektem i zarazem niewielką kubatur - ale większa konstrukcja ponieważ przez Grudziądz przebiegać będzie kolej dużych prędkości, łącząca miasto z Centralnym Portem Komunikacyjnym - początkowo linia miała biec na obrzeżach miasta, w nowej koncepcji będzie przebiegała przez Centrum Miasta. 
 
 - „Powierzchnia obiektu ma być dostosowana do liczby pasażerów, więc możliwe, że dworzec nie zostanie wybudowany w formule innowacyjnego dworca systemowego, tylko jako większy obiekt, odpowiadający potrzebom podróżnych” - informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, z biura prasowego PKP SA.
 
Poniżej przykładowe koncepcje jak może wyglądać grudziądzki Dworzec.
 
 
W efekcie połączeni dwóch projektów, a wiec wspomnianej nitki kolei szybkich prędkości i wyczekiwanego od lat remontu dworca PKP spełnione zostaną postulaty mieszkańców, którzy postulowali aby w miejsce starego budynku stanęła konstrukcja spełniająca inne zadania niż tylko transportowe.  
 
Umowa z wykonawcą prac projektowych i budowlanych dla nowego dworca ma być zawarta jeszcze w tym roku.  Wykonawca przygotuje program funkcjonalno-użytkowy (PFU) na potrzeby realizacji inwestycji. Projekt zawierać będzie koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, oszacowane planowane koszty prac projektowych i budowlanych, a także będzie  nadzór autorski w zakresie zgodności dokumentacji projektowej.
 
Prace budowlane mają potrać 131 tygodni, a podpisanie umowy  z wykonawcą zamówienia w formule projektuj i buduj to III kwartał 2020 r.