joomla templates top joomla templates template joomla

Prezydent "Wierzy, że marszałek nie zapomni o szpitalu zakaźnym w Grudziądzu". Tymczasem Marszałek skierował środki w pierwszej kolejności do czterech instytucji, nie ma wśród nich Szpitala w Grudziądzu

R.z/eGrudziadz.pl; info: Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski/facebook; info: Kujawsko-Pomorskie.pl; fot Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Marszałek zdecydował o wsparciu czterech instytucji walczących z epidemią na pierwszej linii, mowa o Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych, Szpitalu Miejskim w Toruniu i toruńskim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Co ze Szpitalem w Grudziądzu? 
 
 
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski poinformował na swoim profilu facebook o możliwości sfinansowania walki z koronawirusem w Grudziądzu przy pomocy środków, jakie pojawiły się w związku ze zmianami w rozdysponowaniu wolnych zasobów w ramach RPO. Jak poinformował Prezydent:
 
- "Wczoraj Marszałek Piotr Całbecki zadeklarował, że 320 mln zł przeznaczy na walkę z koronawirusem, w tym na wsparcie dla szpitali" - czytamy na profili Prezydenta Grudziądza. 
 
Jak zapewnia Maciej Glamowski złożono już stosowne zapotrzebowanie do Marszałka dotyczące grudziądzkiego Szpitala. Prezydent o pomocy z Urzędu Marszałkowskiego wspominał już wcześniej w trakcie jednej ze swoich telekonferencji. Również dzisiaj w wypowiedzi podtrzymał swoje nadzieje na pomoc ze strony Województwa.
 
- "Wierzę, że Marszałek nie zapomni o jedynym jednoimienny szpitalu w województwie. Już złożyliśmy do Marszałka zapotrzebowanie na sprzęt i środki ochrony osobistej o łącznej wartości ok. 48 mln zł." -
 
 
O dodatkowej pomocy i środkach dla służby zdrowia w Województwie poinformował podczas poniedziałkowej telekonferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. Finansowanie ma pochodzić z nierozdysponowanych dotąd środki z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 320 milionów złotych. Środki zostaną rozdysponowane w trybie pozakonkursowym. Sfinansowane z tych środków będą :
 
- funkcjonalne przystosowanie placówek publicznej służby zdrowia do działania w sytuacji epidemii,
- wieloaspektowe działania prewencyjne przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa,
- działania w dziedzinie opieki społecznej, bezpieczeństwa publicznego, pomocy psychologicznej, - edukacji i informacji publicznej- niezbędne inwestycje (m.in. zakup karetek i sprzętu dla szpitali),
- wsparcie biznesu (przebranżowienie firm i korzystne pożyczki obrotowe).
 
Na pozwalające na to zmiany, angażujące 4 proc. wszystkich środków RPO, zgodziła się Komisja Europejska. Województwo może w ten sposób przesunąć do 8 proc. alokacji w poszczególnych osiach priorytetowych.
 
Zdecydowano też o wsparciu wsparciu dla czterech instytucji walczących z epidemią na pierwszej linii w tym do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Szpitala Miejskiego w Toruniu i toruńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. 
 
- Nie ma w komunikacie Marszałka bezpośrednio mowy o Szpitalu w Grudziądzu, jako instytucji stojącej w pierwszej linii, która dostanie wsparcie - 
 
Do realizowanych obecnie przez nie projektów RPO dołoży pieniądze, za pomocą aneksowania zawartych już umów, z przeznaczeniem na środki ochrony osobistej, testy w kierunku koronawirusa i potrzebny w obecnej sytuacji sprzęt.