joomla templates top joomla templates template joomla

Makalu zdobyte, przy zejściu ze szczytu pojawiły się komplikacje. Zdobywców ewakuowano po zejściu do obozu trzeciego i przewieziono do Kathmandu.

R.Ż/eSerwis.info; info: wspinanie.pl, inne włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Lech i Wojtek Flaczyńscy zdobyli Makalu. To historyczna chwila dla grudziądzkich wspinaczy, którzy już kilkukrotnie próbowali wejść na ośmiotysięczniki walcząc za każdym razem z losem. Tym razem udało się.
 
Jak podały serwisy informacyjne w kraju i za granicą grudziądzcy wspinacze dotarli na szczyt. 
 
Piąty co do wysokości szczyt świata. Położony w Himalajach Wysokich, na granicy Chin i Nepalu, 20 km na południowy wschód od Mount Everes.
 
 
Niestety podczas schodzenia w dół u 69-letniego Leszka Flaczyńskiego pojawiły się dolegliwości, bóle brzucha. Wspinacze dotarli do obozu czwartego, gdzie spędzili trzy dni z powodu załamania pogody. Problemy się nawarstwiły, skończył się tlen i jedzenie. 
 
Wojtek Flaczyński udał się w poszukiwanie butli z tlenem pozostawionych przez innych wspinaczy w kierunku obozu czwartego. Szczęśliwie udało odnaleźć zapasy. 
 
Schodzący w dół zdobywcy dotarli do obozu trzeciego w środę 30 maja jak podał serwis wspinanie.pl, natomiast zostali ewakuowani 31 maja z wysokości 6600 m i przewiezieni do Kathmandu.
 
Aktualnie Lech Flaczyński przebywa w szpitalu