joomla templates top joomla templates template joomla

Mieszkańcy Grudziądza będą oddychać świeżym, czystym powietrzem. Miasto będzie wolny od SMOGu, opracowywana jest strategia antySMOGowa

info: UM/Grudziądz; fot/video: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski przedstawił kierunki działania dotyczące opracowania polityki antysmogowej dla Grudziądza. W konferencji wraz z Prezydentem wzięli udział Marek Dec Prezes OPEC Grudziądz, Andrzej Surma członek zespołu ds. opracowania polityki antysmogowej, Karol Piernicki ze Straży Miejskiej.
 
- To, że zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie, że jest powodem wielu przedwczesnych zgonów, to fakt który na szczęście już funkcjonuje w świadomości ludzi. Wynika to również ze statystyk. W Grudziądzu ten problem jest znaczący. Z wiedzy, którą posiadamy na ten moment, wiadomo że w 2 tys. budynków znajdujących się w zasobach MPGN jest około 4 tys. pieców kaflowych, które nie należą do ekologicznych źródeł ciepła – mówi Prezydent Maciej Glamowski podczas konferencji prasowej.
 
 
W dalszej części wypowiedzi podkreślał, że zgodnie z założeniami przyjętej przez sejmik województwa kujawsko-pomorskiego uchwały z czerwca 2019 r. miasta naszego regionu mają stać się wolne od węgla do 2028 r. To samo założenie w swój program wpisało Ministerstwo Klimatu określając datę graniczną do 2030 r.
Prezydent powołał specjalny zespół, który zajmie się opracowaniem odpowiednich narzędzi do walki z problemem smogu w naszym mieście. W skład zespołu wchodzą: Prezydent, przedstawiciel gazowni, OPECu, MPGNu, Wydziału Środowiska, Wydziału Inwestycji i Straży Miejskiej.
 
Zespół w pierwszej kolejności przeprowadzi analizę stanu zanieczyszczenia powietrza w mieście by móc opracować kierunki zwalczania lub ograniczania niskiej emisji. Ponadto zbada stan budynków oraz stosowanych źródeł ciepła przez mieszkańców miasta i przedsiębiorców. W tym celu przygotowana została ankieta, skierowana do grudziądzan.
 
 
- Są dwa główne źródła emisji gazów, które szkodzą mieszkańcom. Jest to niska emisja oraz lokalny transport. Unia Europejska od ponad 30 lat prowadzi politykę walki ze smogiem, czyli tą emisją która bezpośrednio szkodzi zdrowiu. Według szacunków 40 tys. osób w Polsce rocznie umiera w wyniku powikłań lub chorób wywołanych nieczystym powietrzem. Rocznie w wypadkach drogowych w naszym kraju umiera około 3 tys. osób, dlatego widzimy jak wielkie znaczenie ma walka o czystość powietrza – mówił w trakcie konferencji Marek Dec Prezes OPEC Grudziądz.
 
W dalszej części swojej wypowiedzi podkreślał jak ważne jest wprowadzenie kompleksowej polityki walki ze smogiem. OPEC Grudziądz od kilku lat przechodzi na ekologiczne paliwa odnawialne. Według obietnic rządu czystość powietrza w miastach będzie oparta o scentralizowane systemy ciepłownicze. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat do sieci ciepłowniczych przyłączy się 1,5 mln budynków. OPEC realizuje w naszym mieście duże inwestycje w zakresie instalacji sieci oczyszczania spalin. Spółka realizuje również projekty umożliwiające w przyszłości przyłączenie do sieci każdego budynku w mieście.
 
 
– Patrol Ekologiczny zajmuje się kontrolą palenisk na terenie Grudziądza. W ostatnim okresie grzewczym podjęto ponad 600 interwencji w tej sprawie. To dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od kilku lat. Za spalanie nieodpowiednich materiałów w piecach grozi mandatem w wysokości maksimum 500 zł – mówił Karol Piernicki ze Straży Miejskiej.
 
W swojej wypowiedzi podkreślał, że największy problem z jakością powietrza, a także najwięcej interwencji jest podejmowanych na Starym Mieście, na osiedlu Tarpno, Kuntersztyn i Mniszek. Funkcjonariusze Patrolu Ekologicznego prowadzą także działania prewencyjne, edukując mieszkańców i przypominając, że do roku 2023 mieszkańcy mają czas na wymianę tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów pozaklasowych.