joomla templates top joomla templates template joomla

Na Skwerze Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę odbyły się symboliczne obchody upamiętniające 81. rocznicę tragicznych wydarzeń z 29 października 1939 roku

info: UM/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski uczcił pamięć 10. Pomordowanych. Dzisiaj mija 81. rocznica tej publicznej egzekucji.
 
Na Skwerze Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę odbyły się symboliczne obchody upamiętniające 81. rocznicę tragicznych wydarzeń z 29 października 1939 roku, kiedy w zbiorowej egzekucji hitlerowcy rozstrzelali dziesięciu obywateli miasta.
 
 
Ze względu na panującą epidemię uroczystości miały ograniczoną formę. Prezydent Grudziądza w imieniu mieszkańców uczcił pamięć ludzi, którzy za podkreślenie polskości Grudziądza zapłacili najwyższą cenę.

Grudziądzanie zginęli za rzekome propagowanie plakatów wymierzonych w III Rzeszę. Niemcy bowiem celowo dokonali prowokacji, w ramach której kłamliwie oskarżyli dziesięciu mieszkańców Grudziądza o rozlepianie plakatów antyniemieckich.
 
Wśród rozstrzelanych znaleźli się przedstawiciele sądu, oświaty, wojska, kolei, starostwa i policji. Wszyscy zamordowani byli członkami Polskiego Związku Zachodniego, organizacji patriotycznej, przeciwstawiającej się w sposób zdecydowany niemieckim dążeniom do rewizji granicy zachodniej oraz propagandzie antypolskiej, jak również współpracującej z organizacjami polonijnymi w Niemczech i innych państwach.
 
Jednocześnie przypominamy, że 29 października obchodzimy rocznicę śmierci Honorowej Obywatelki Miasta Grudziądza. Doktor Salomea Sujkowska była wielką patriotką, społeczniczką i żołnierzem Armii Krajowej. Zmarła w 1996 roku.