joomla templates top joomla templates template joomla

"Nie pozwolimy zapomnieć, to było ludobójstwo”. W dniu 75. rocznicy „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu odsłonięto tablicę edukacyjną i poświecono krzyż, który stanął przy Pomniku Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów

info: Urząd Miasta, Grudziądz; fot/video: Agencja/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

W Grudziądzu odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu. Przy tej okazji odsłonięto tablicę edukacyjną i poświecono krzyż, który stanął przy Pomniku Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów u zbiegu ulic: Rapackiego i Królewskiej. 
 
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Poseł RP Iwona Michałek, w imieniu Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Marek Czepek, radni: Michał Czepek i Jakub Kopkowski, prezes Zarządu Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu Irena Tyszkiewicz oraz członkowie Towarzystwa, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Zygmunt Krzemień, a także uczniowie, „Strzelcy” i mieszkańcy naszego miasta.
 
 
Organizatorem przedsięwzięcia było: Towarzystwo Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu, Instytut Pamięci Narodowej: Oddział w Gdańsku i Delegatura w Bydgoszczy oraz Urząd Miejski w Grudziądzu.

Warto dodać, że przy pomniku stanęła tymczasowa wystawa IPN pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.