joomla templates top joomla templates template joomla

Przystanek PKP przy Południowej i Chełmińskiej w Grudziądzu będzie obsługiwał linię Toruń - Malbork. Inicjatywa pojawiła się dużo wcześniej w trakcie modernizacji linii kolejowej, wtedy była spóżniona

info: UM/Grudziądz; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Miasto Grudziądz zainicjowało pomysł budowy przystanku kolejowego przy skrzyżowaniu ul. Południowej z ul. Chełmińską, który został zgłoszony do rządowego programu Kolej Plus. Nowo powstały przystanek miałby obsługiwać linię komunikacyjną Toruń Wschodni – Malbork. Projekt zgłoszony przez samorząd Grudziądza został zakwalifikowany do drugiej tury naboru.
 
Program Kolej Plus to program budowy i odbudowy linii kolejowych w polskich regionach. Samorządy miały możliwość zgłaszanie swoich projektów, które podlegały ocenie. Ocena trwała trzy miesiące. PKP PLK przeprowadziły analizę tych wniosków.
 
 
Program Kolej Plus zapewni m.in. połączenia do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają. Nowe szlaki komunikacyjne mają łączyć miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców z miastami wojewódzkimi. Program zakłada odbudowę, modernizację i przywracanie do życia tych torów kolejowych, które zostały zlikwidowane, ale też budowę nowych.
 
W programie Kolej Plus 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez realizatora zadania - spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów.
 
Wartość całego programu to około 6,6 mld zł z czego 5,6 mld zł to środki z budżetu państwa. Pozostały ok. 1 mld zł to pieniądze, które będą musiały wyłożyć samorządy. Program ma zostać zrealizowany do roku 2028.