joomla templates top joomla templates template joomla

Obchody 78. rocznicę powstania Armii Krajowej. Z tej okazji grudziądzki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z młodzieżą i władzami miasta przygotowały krótką uroczystość

info: UM/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Dzisiaj obchodzimy 78. rocznicę powstania Armii Krajowej. Z tej okazji grudziądzki oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z młodzieżą i władzami miasta przygotowały krótką uroczystość pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora Komorowskiego.
 
 
- "Legendarny dowódca Armii Krajowej, pod pomnikiem którego dziś się spotykamy, ma w sercach grudziądzan miejsce szczególne. Jako ułan i komendant Centrum Wyszkolenia Kawalerii znał doskonale nasze miasto i ducha patriotyzmu szkolonych tu polskich żołnierzy" – mówił w trakcie uroczystości prezydent Maciej Glamowski.
 
 
Oddziały Armii Krajowej działały podczas II wojny światowej jako zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego. Powstały na bazie Związku Walki Zbrojnej. Ich celem było stworzenie struktur wojskowych i organizacyjnych na czas okupacji przez wojska niemieckie oraz ZSRR i zmobilizowanie społeczeństwa do codziennej walki z wrogiem. AK stanowiło ogromną siłę, która przygotowywała się również do otwartej walki o niepodległość. Ich wkład w odzyskanie przez Polskę wolności jest ogromny. Największą akcją militarną Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie.
 
 
- "Byłych żołnierzy AK zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej jest już niewielu. Pozostała garstka. Jest z nami na szczęście dzisiaj pan kapitan Stanisław Wierzchucki, pseudonim „Błyskawica”, który jak wszyscy widzą, który mimo swojego pięknego już wieku stara się nam zawsze towarzyszyć" – mówił w tracie wydarzenia Dariusz Miller przedstawiciel grudziądzkiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Dariusz Miller, organizator dzisiejszej uroczystości.
 
W trakcie uroczystości Joanna Piątkowska i Paweł Wójcik zostali uhonorowani medalami pamiątkowymi z zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.