joomla templates top joomla templates template joomla

Gdzie jest obiecane 25 mln, pyta dyrektor posła Szymańskiego. Jak mówi od 12 lat miastem rządzi układ, a Szpital po przekształceniu będzie przynosił jeszcze większą stratę

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Marek Nowak na kolejnej już swojej konferencji odniósł się ponownie do aktualnych władz Grudziądza, planów przekształcenia Szpitala w spółkę, a także do osoby posła Tomasza Szymańskiego, który kilak dni wcześniej prezentował dyplom, który sam otrzymał od byłego dyrektora za pomoc Szpitalowi.
 
 
- „System zdrowia jest systemem solidarny, aby wszyscy mieli Konstytucyjny dostęp do ochrony zdrowia. Polska jest najmniej zadłużonym krajem jeżeli chodzi o system ochrony zdrowia. A w Grudziądzu ktoś kto nie rozumie jak działa system, ochrony zdrowia, jak działa system obsługi pacjentów, ktoś kto myśli, że nie ma odpowiedzialności za słowo prezentuje nasz Szpital na czarnej zakłamanej liście” -
 
 
Dlaczego tak się dzieje? W dalszej części były dyrektor używa bardzo mocnych słów. 
 
- „Od wielu lat w Grudziądzem, od dwunastu, Grudziądzem włada układ. To jest Pan Szymański, Malinowski, Glamowski” -
 
Jak mówił dalej Marek Nowak ciągle są to te same osoby, które czasem się kłócą, czasem godzą, raz popierają, raz nie popierają, ale jak o określił „zawsze są razem”.
 
- „Ta spółka znalazła sobie do zabawy długi Szpitala i Marka Nowaka jako czarną owcę” - mówił były dyrektor. 
 
Marek Nowak kolejny już raz wspomniał o długi inwestycyjnym.
 
- „Trzeba oddać Szpitalowi te pieniądze, które się Szpitalowi należą. Tylko, że to miasto jest upadłe, to miasto jest zadłużone i miasta nie stać na nic” - 
 
Zdaniem Marka Nowaka władze Grudziądza powinny brać przykład z innych włodarzy, którzy niezależnie od opcji politycznych potrafią w regionie pozyskiwać środki finansowe dla realizacji celów, tu były dyrektor Szpitala podał konkretne przykłady.
 
- „Pan prezydent Torunia Zalewski potrafił wziąć kredyt z Banku Światowego 200 mln złotych na zrównoważenie budżetu 2019. Pan Prezydent Bruski, działacz PO, postarał się, otrzymał od Ministra Zdrowia 30 mln na swój Szpital. Zamiast kombinować, wywracać całe miasto do góry nogami trzeba się wziąć do pracy” - mówił Marek Nowak.
 
 
 
Zdaniem byłego dyrektora zadłużenie to nie tylko grudziądzki Szpital i prawdopodobnie w przyszłym roku Państwo jego zdaniem zaproponuje plany oddłużenia Szpitali w Polsce. 
 
Kolejnym tematem konferencji był plan restrukturyzacji Szpitala, który zakłada - jak mówił dyrektor – likwidację 150 łóżek, likwidacje oddziałów dziecięcych, SOR dziecięcego, poradni specjalistycznych. 
 
- „Gdzie chcecie Panowie leczyć grudziądzkie dzieci?” - pytał retorycznie dyrektor.
 
Radni SLD, PO i Obywatelskiego Grudziądza przyjmując uchwałę wskazali w niej ceny po jakich mają być dzierżawy i outsourcing, co zdaniem Marka Nowaka jest naruszeniem ustawy o zamówieniach publicznych ponieważ podlegać powinno to procedurze przetargowej. 
 
- „Rada miasta dyktuje cenę? To jest kradzież majątku publicznego. W waszej uchwale przetargu nie ma. Dziwne” - mówił Marek Nowak.
 
Zdaniem Marka Nowaka program naprawczy Szpitala przez Formedis był pisany pod dyktando. 
 
- Jest w nim mowa o likwidacji pralni, której Szpital nie ma, budynek, który w raporcie ma 2 piętra w praktyce ma 3 piętra - dyrektor wymieniał błędne fragmenty planu naprawczego.  
 
STOP dla przekształcenia Szpitala w spółkę zdaniem dyrektora. Dlaczego nie spółka? 
 
- „Robicie pacjentom krzywdę. W Polsce na 1100 szpitali tylko 170 jest w spółką. Jak wskazała NIK wszystkie działają tak samo źle tak jak działają według niektórych krytyków publiczne” - zdaniem dyrektora.
 
 
Pacjenci zdaniem Marka Nowaka z bardziej skomplikowanymi schorzeniami, będą odsyłani do innych Szpitali, a najbliższe tego typu, nieprywatne są w regionie w Toruniu czy Bydgoszczy. 
 
- „Nie będą zatrudnieni oczekiwani przez pacjentów lekarze, Szpital będzie nastawiony na zysk” - mówił Marek Nowak. 
 
Mówiąc o zysku dyrektor raczej miał na myśli minimalizacje straty, która jego zdaniem i tak będzie nadal występowała, a miasto zapewne będzie musiało ą nadal pokrywać, alternatywnie Szpital może upaść. 
 
- „Pacjenci będą płacili za co spółka ustali. Pacjenci będą płacić za badania bo jak jest w prywatnych laboratoriach, będzie płacić za rentgen, za tomografie, za rezonans” - zdaniem Marka Nowaka. 
 
Nastąpią zwolnienia w Szpitalu zdaniem byłego dyrektora, a sam Szpital spadnie do II albo I poziomu referenci w związku z likwidacja oddziałów.  Marek Nowak zaprezentował przykład szpitala w Kościerzynie, który jak mówi był przekształcany w oparciu o plany firmy Formedis. 
 
- „Roczny kontrakt, jak szpital był publiczny wynosił 95 milionów, dzisiaj w 2018 roku Kościerzyna ma 80 milionów kontraktu. Jako Szpital publiczny miała 9,5 miliona straty co roku, dzisiaj co roku generuje prawie 13 milionów jako spółka przekształcona przez Formedis” - mówił Marek Nowak.  
 
Dyrektor omawiając sprawę Kościerzyny pokazał informację „ratujmy szpital w Kościerzynie” bo tonie jako spółka i spytał Prezydenta czy chce mieć coś takiego w Grudziądzu. 
 
 
Tu Marek Nowak zaapelował do pracowników Szpitala, aby Ci zaczęli reagować i nie pozwolili na jak to określił „rozkradanie majątku” i na „rozdrapanie Szpitala”. Były dyrektor skierował swój apel do Związków Zawodowych. 
 
W kolejnym zdaniu były dyrektor zwrócił się do rodziców. 
 
- „Zadzwońcie do swoich radnych PO, SLD, Pana Prezydenta. Spytajcie gdzie będziecie leczyć swoje dzieci? Będziecie jeździć z temperaturą, biegunką do Bydgoszczy do Gdańska? - mówił Marek Nowak. 
 
Marek Nowak zaznaczył również, że Szpital w Grudziądzu był już dwa razy oddłużany i co się stanie, jeżeli za rok powstanie program rządowy - czego były dyrektor jest pewny niezależnie od tego jaki rząd będzie rządził -oddłużeniowy dla Szpitali, a długi Szpitala pozostaną przy mieście? 
 
- „Będzie program oddłużeniowy Szpitali, co wtedy powiecie. Trzeba się nad tym zastanowił” - mówił dyrektor. 
 
Marek Nowak odniósł się również w sprawie prezentowanego przed kilkoma dniami listu gratulacyjnego dla posła Tomasz Szymańskiego. 
 
 
 
- „Dałem mu ten list gratulacyjny na wyrost” -
 
mówił dyrektor i pytał dalej
 
- „gdzie jest te 25 mln złotych, która Pan już miał mieć? Wszyscy się ucieszyli, Szpital głosował na Pana, na banerach to było, a 25 milionów do dzisiaj nie wpłynęło” -
 
Były dyrektor już zapowiedział, że o spotkaniach organizowanych przez posła Tomasza Szymańskiego będzie mowa na kolejnej konferencji prasowej w tym z wiceministrem Sławomirem Neumanem, posłem z Torunia Tomaszem Lenzem i innymi. 
 
- „Kiedy prosiliście, aby dyrektor NFZ inaczej spojrzał na grudziądzki szpital to co robiliście? Wychodziliście ze spotkania, sam zostawałem” - mówił do posła Szymańskiego i posłów PO Marek Nowak. 
 
Według dyrektora wiceministrów nie koniecznie interesowały warunki Szpitala w Grudziądzu, ale jak mówi np.. przewodnictwo w Klubie Parlamentarnym PO – mowa o Sławomirze Neumanie – pośle, który wsparł w trakcie kampanie wyborczej Prezydenta Glamowskiego na konferencji przed grudziądzkim Ratuszem.