joomla templates top joomla templates template joomla

Otwarcie wystawy poświęconej pamięci Anny Walentynowicz

info: Straż Miejska, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

W Czwartek, 11 kwietnia przy pomniku Solidarności odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej pamięci Anny Walentynowicz. W wydarzeniu wziął udział m.in. Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
 
 
Uroczystość otworzyło przemówienie Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego.
 
 
„Cieszę się, że ta wystawa trafiła do Grudziądza. Jest ona ważnym symbolem i dowodem na to, że pamiętamy o ludziach niezłomnie stojących na straży polskiej godności, wolności i dumy.” – powiedział prezydent miasta.
 
Podczas otwarcia wystawy obecni byli również pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, w tym prof. dr hab. Mirosław Golon, który przedstawił rys biograficzny Anny Walentynowicz.
 
Ponadto, w wydarzeniu wzięli udział m.in. funkcjonariusze grudziądzkiej Służby Więziennej, uczniowie szkół średnich i zgromadzeni mieszkańcy.
 
 
Po otwarciu wystawy, Prezydent Grudziądza oraz pełnomocnik ds. koordynacji uroczystości patriotycznych - Łukasz Piasecki, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą współzałożycielkę NSZZ „Solidarność”.
 
Ekspozycję składającą się z szesnastu tablic, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z życia prywatnego i działalności społecznej Anny Walentynowicz, przygotowywał przez prawie dwa lata historyk Arkadiusz Kazański. Opierając się na wnikliwej kwerendzie materiałów archiwalnych, autor ukazał losy bohaterki w kontekście przełomowych momentów  w historii Polski XX wieku, takich jak II wojna światowa, wydarzenia grudnia ‘70, sierpnia ‘80 czy transformacji ustrojowej.
 
Wystawę zainstalowaną przy pomniku Solidarności można podziwiać jeszcze przez dwa tygodnie.