joomla templates top joomla templates template joomla

Radni PO przyzwalający od lat na zadłużanie Szpitala i poseł Szymański "żalą się", że PiS nie chce im pomóc. Poseł pokazuje również list Marka Nowaka z podziękowaniami za pomoc Szpitalowi

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Radni Platformy Obywatelskiej wraz z posłem Tomaszem Szymański „żalili się” w trakcie konferencji prasowej, że PiS nie chce współpracować z nimi w rozwiązaniu problemu Szpitala, który zadłużył się i utracił płynność rządu PO w Grudziądzu. 
 
 
Radni Paweł Napolski i Tomasz Smolarek z Platformy Obywatelskiej w trakcie konferencji z posłem Tomaszem Szymańskim tłumaczyli dlaczego poparli w głosowaniach na ostatniej sesji Rady Miejskiej tzw. „Pakiet Glamowskiego”. Politycy PO pytali dlaczego radni PiS nie pokażą swojego planu naprawy finansów Grudziądza i Szpitala.  
 
- „Niech PiS pokaże alternatywny program dla Grudziądza” - mówili radni.
 
W odpowiedzi na te zarzuty radny wypowiedział się w ironicznym tonie radny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Kosiński pytając czy radni i poseł wiedza, kto przez ostatnie 12 lat doprowadził Grudziądz do takiego stanu jaki jest obecnie? 
 
 
- „Platforma Obywatelska zadłużyła Grudziądza na miliard złotych i zali się, że PiS nie chce jej pomóc”? - 
 
Radny Prawa i Sprawiedliwości zarzuca posłowi i radnym PO, że to nie kto inni ale właśnie oni sami doprowadzili miasto do takiego stanu jaki jest obecnie, swoimi decyzjami i brakiem pomocy również od rządu Platformy Obywatelskiej przez 8 lat rządzenia. 
 
- „Czy Pan Panie Pośle wie kto wygrał wybory, kto rządzi w tym mieście i ma od 13 lat absolutną większość i obiecywał mieszkańcom wszystko co dusza zapragnie ? Czy ma Pan świadomość o rzeczywistości ?”
 
Radny Kosiński zarzucił radnym PO i posłowie Tomaszowi Szymańskiemu okłamywani przez lata mieszkańców Miasta. 
 
- „Czy zapomniał Pan , że to Platforma Obywatelska przez ostatnich wiele lat oszukiwała mieszkańców miasta mówiąc im, że "wszystko jest pod kontrolą" ? Czy ma Pan świadomość że zadłużyliście Grudziądz na MILIARD złotych i utraciliście zaufanie u wszystkich BANKÓW w Polsce?” - czytamy na profilu radnego Kosińskiego. 
 
 
 
Sytuacja Szpitala i Miasta od lat pogrąża Grudziądza, a ostatnie miesiące spowodowały przyspieszenie degradacji finansów. Co ciekawe pomimo brakujących 50 milionów w budżecie radni PO zagłosowali za absolutorium za zeszłym rok dla Prezydenta Grudziądza. 
 
Rozwiązaniem obecnym programów ma być pomoc Marszałka Całbeckiego, który od lat dużo obiecuje, natomiast jak do tej pory nie zaangażował się w ratowanie grudziądzkiej lecznicy. Poseł Szymański w trakcie konferencji zaapelował do niego o pomoc. 
 
- „Przekształceniu lecznicy w spółkę kapitałową daje takie możliwości” - mówił poseł.
 
Jak wyjaśniał poseł Szymański, to struktura własnościowa miała być do tej pory problemem w podjęciu przez Marszałka udziału w Szpitalu. 
 
- „Marszałek do tej pory wskazywał na niemożliwość pomocy szpitalowi ze względu na strukturę funkcjonowania w ramach ESZOZ-u, gdzie organem tworzącym jest gmina miasta Grudziądz. Poprzez przekształcenie w spółkę kapitałową ma taką możliwość poprzez objęcie udziałów” - mówił poseł Tomasz Szymański. 
 
 
Jest to informacja nowa, ponieważ Marszałek wymieniał wiele różnych powodów, nigdy jednak wprost nie odnotowaliśmy takiej wypowiedzi. Problemem był raczej poziom zadłużenia, a nie struktura placówki. Po przekształceniu w spółkę, Szpital nadal będzie miał 150 milionowy dług i kolejnych 50 milionów w rozliczeniu z GIMem, z którymi nie wiadomo co zrobić.
 
Poseł Szymański skierował pismo do Marszałka w sprawie pomocy i jak sam mówił w latach 2012-2014 walczył o poprawę sytuacji grudziądzkiej placówki. Wtedy według posła zabrakło jednak dopięcia formalności po stronie szpitala. 
 
- „Tam gdzie była możliwość wspólne zaakcentowania problemów grudziądzkiego szpitala i prośba skorzystania z pomocy finansowej poprzez nisko oprocentowane pożyczki czy wdrożenie procesu restrukturyzacji tam byliśmy z dyrektorem Nowakiem” -
 
Niestety efektów tej pomocy trudno się doszukiwać, nie licząc wspólnych konferencji prasowych posła i byłego dyrektora Marka Nowaka - głowni w okresie przed wyborami. 
 
Poseł pokazał list z podziękowaniami od Marka Nowaka, w którym były dyrektor grudziądzkiej lecznicy dziękuje mu za pomoc Szpitalowi.