joomla templates top joomla templates template joomla

Rząd PiS pompuje ogromne pieniądze w grudziądzki Szpital, ale nie tylko. 55 milinów za nadwykonania, a wcześniej miliony na skrócenie kolejek

R.Ż/eSerwis.info; info: Urząd Miasta, NFZ, eSerwis.info; fot: Urząd Miasta włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Ponad 3 mld złotych za nadwykonania dla polskich Szpitali w roku 2017 w tym 55 milionów dla grudziądzkiej placówki. To nie jedyne pieniądze dla Grudziądza. Do Szpitala trafiły również miliony z puli na skrócenie kolejek i doposażenie oddziału ratunkowego, a także z rewaloryzacji wyceny i zwiększenia finansowania świadczeń.
 
Grudziądzka placówka otrzymała kolejne miliony - tym razem 55 milionów złotych za nadwykoania - z NFZ, które pozwolą szpitalowi podreperować finanse.
 
 
 
Według wiceprezydenta Marka Sikory wpływ 55 milionów złotych za nadwykonania to:
 
- „Kolejny krok w prowadzonej restrukturyzacji finansów Szpitala. Od kilku miesięcy Dyrektor Marek Nowak prowadził rozmowy z NFZ i wynik ugody jest satysfakcjonujący”. 
 
Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu ani prezydent Robert Malinowski ani wiceprezydent Marek Sikora nie wiedzieli - zapytani o tę kwestię w trakcie konferencji prasowej dotyczącej Budżetu Miasta na 2018 rok - o środkach jakie mają wpłynąć na konto Szpitala. 
 
 
 
- Dodatkowe fundusze to nic innego jak decyzja niezależna od Szpitala, ale od Rządu, który rozdysponował środki pomiędzy ich biorcami proporcjonalnie w stosunku do zaległości z tytułu nadwykonań -
 
Już w zeszłym roku ówczesny Minister Finansów, a obecny Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział ponad 2 mld złotych na nadwykonania dla polskich Szpitali - ostatecznie kwota ta zamknęła się sumą około 3 mld. Do polskich Szpitali skierowane zostały również dodatkowe środki na skrócenie kolejek, a skorzystał z tego również Szpital i mieszkańcy Grudziądza, w tym również z funduszy na doposażenie sprzętowe, które było w gestii samorządu, a które sfinansował NFZ.
 
Jak informował nas jeszcze w listopadzie Barbara Nawrocka Rzecznik Prasowa NFZ w Bydgoszczy:
 
- „Z dodatkowych środków szpital w Grudziądzu na III i IV kwartał zeszłego roku otrzymał kwotę 6,6 mln zł na: ortopedię i traumatologię narządu ruchu – zabiegi endoprotezoplastyki, operacje zaćmy, anestezjologię i intensywną terapię dla dzieci oraz w pakiecie onkologicznym na: neurochirurgię, otolaryngologię, urologię i ginekologię. Ponadto w leczeniu szpitalnym, jaki i w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nastąpiła waloryzacja wyceny pkt. świadczeń o 2 % od 1 lipca i kolejne 2% od 1 października, co łącznie dało zwiększenie finansowania świadczeń średnio o 4% w stosunku do I półrocza 2017 roku” - mówi 
 
Dodatkowe środki z NFZ przeznaczone przez Rząd dla Szpitali przeznaczone były głównie na skrócenie kolejek, ale nie tylko:
 
- „Aby poprawić dostępność do świadczeń medycznych i skrócić kolejki Prezes NFZ podjął decyzję o przekazaniu oddziałom wojewódzkim Funduszu dodatkowych środków wynikających ze zmiany planu finansowego na rok 2017. Tylko w drugim półroczu 2017 były to dwie zmiany planu, zgodnie z którymi tutejszy oddział Funduszu otrzymał kwotę 9,7 mln zł przeznaczoną na operacje zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego w III i IV kw. tego roku  oraz kwotę  41, 1 mln zł przeznaczone na świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zwłaszcza szczególnie istotne z pkt. widzenia dalszej terapii, m.in. na diagnostykę onkologiczną , badania endoskopowe, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, specjalistyczne zakresy dziecięce,  na świadczenie anestezjologiczne i w Oddziałach Intensywnej Terapii, a także w/w operacje zaćmy i endoprotezoplastyki.  Część środków została także przeznaczona na zwiększenie dostępności do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.” - informowała nas już w październiku Barbara Nawrocka Rzecznik Prasowa NFZ w Bydgoszczy.
 
 
 
Wirtualny raport, plan restrukturyzacji, którego „nikt” nie widział?
 
Wiele się mówi w ostatnim czasie również o raporcie firmy Formedis, który powstał w zeszłym roku, a który nie został do tej pory udostępniony opinii publicznej. 
 
Jak poinformował Marek Sikora:
 
- „Dokument jest nam niezbędny do prowadzenia negocjacji m.in. z bankami. Nadal zabiegać będziemy o uzyskanie niskooprocentowanego, wieloletniego kredytu na spłatę zobowiązań inwestycyjnych lecznicy”.
 
Wygląda jednak na to, że ani władze miasta, ani sama dyrekcja Szpitala nie ma bezpośredniego wpływu na losy finansów grudziądzkiej placówki - w sensie pozytywnym. Wszystko zależy od środków jakie szpital otrzyma z funduszy centralnych i od tego czy w ramach decyzji politycznych placówka uzyska niskooprocentowany kredyt pozwalający zmniejszyć aktualne zobowiązania w stosunku do pożyczkodawców - przez ostatnie 10 lat w tym za czasów rządów PO taka decyzja polityczna nie zapadła.  
 
- Plan restrukturyzacji tworzony jest już od 3 lat i do tej pory wciąż jest nieznany chociaż ciągle się o nim mówi - 
 
 
 
Województwo Kujawsko-Pomorskiem otrzymało łącznie ok. 101 mln zł  na sfinansowanie nadwykonań, które powstały przed 2017 r. m.in. w leczeniu szpitalnym, psychiatrii i rehabilitacji w oddziałach szpitalnych. Dodatkowe środki trafiły do 27 placówek regionu, w tym najwięcej do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu.
 
Jak informuje dyrektor Marek Nowak w 2017 roku strata Szpitala wyniesie około 56 milionów złotych:
 
- „Ostateczną stratę Szpitala za 2017 r. poznamy na przełomie lutego i marca br., jednak już teraz mogę powiedzieć, że wyniesie ona ok. 56 mln zł. Podpisaliśmy również umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na kolejny rok i kontrakt wynosi 259 mln zł, więc jest o ok. 40 mln zł wyższy niż w 2017 r”.
 
Przypomnijmy, że dyrektor Szpitala Marek Nowak to wieloletni doradca Minister Zdrowia Ewy Kopacz późniejszej Premier za czasów Platformy Obywatelskiej. Jak sam często podkreślał, był jednym z ważniejszych doradców w tym okresie.