joomla templates top joomla templates template joomla

Szkoła Podstawowa nr 16 od dziś oficjalnie nosi imię płk. Zbigniewa Makowieckiego

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Szkoła Podstawowa nr 16 od dziś, tj. 8 listopada oficjalnie nosi imię płk. Zbigniewa Makowieckiego. 
 
 
W uroczystości nadania imienia oraz wręczenia sztandaru udział wzięli m.in. Poseł RP Tomasz Szymański, Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, Prezydent Elekt Maciej Glamowski, radni Rady Miejskiej, Prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej Karola Skowrońska, córka płk. Zbigniewa Makowieckiego - Krystyna Makowiecka, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszego miasta, przedstawiciele miejskich instytucji, stowarzyszeń i kół pułkowych, a także uczniowie, grono pedagogiczne i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 Rafał Chylewski. 
 
 
W programie wydarzenia znalazło się m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Szkoły Podstawowej nr 16, msza św., złożenie kwiatów przy grobie płk. Zbigniewa Makowieckiego oraz ceremonia przekazania sztandaru, którą zorganizowano w hali KS Stal.
 
 
- Wybraliście na patrona człowieka niezwykłego i niezłomnego. Gdy przez wiele lat przybywał do swojej Alma Mater z Londynu odnosiło się wrażenie, że Grudziądz ponownie nabiera kawaleryjskiego ducha i ułańskiego kolorytu. Dla grudziądzan był nie tylko świadkiem historii, ale przede wszystkim prawdziwym bohaterem. Niech życiorys płk. Zbigniewa Makowieckiego zawsze stanowi, przede wszystkim dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 16, drogowskaz godziwego postępowania i pozwoli nauczyć się odpowiedzialności za własną historię - mówił prezydent Robert Malinowski.
 
Przypomnijmy, płk Zbigniew Makowiecki urodził się 11 kwietnia 1917 r. w Petersburgu. był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, rocznik 1935-1936. Oficer 1. Pułku  Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 3. Pułku Strzelców Konnych. Walczył w kampanii wrześniowej od  Augustowa do Kocka. W niemieckiej niewoli więziony był m.in. w zamku  Colditz. Pod koniec wojny w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie walczył w 10. Pułku Dragonów 10. Brygady Kawalerii Pancernej I. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Po wojnie ukończył studia i został na emigracji w Anglii. Przez wiele lat pracował w  londyńskiej firmie Unilever. 
 
Aktywnie działał w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego i w Zrzeszeniu Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej (w latach 2008 - 2013 r. jako prezes). Od 1991 r. był członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Po 1990 r. aktywnie włączył się w przekazywanie tradycji Polskiej Kawalerii zarówno jednostkom Wojska Polskiego, jak również powstającym licznie oddziałom kawalerii ochotniczej. Przez wiele lat, (do 2013 r.) będąc Prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii i Artylerii Konnej w Londynie, weryfikował wnioski  stowarzyszeń i kół pułkowych w sprawie dziedziczenia tradycji poszczególnych pułków przedwojennej kawalerii. Wydał kilkadziesiąt „patentów”. Uczestniczył w świętach pułkowych, a także w Zjazdach Kawalerzystów II RP, które od 1989 r. odbywają się w Grudziądzu. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskie, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. Do stopnia pułkownika został mianowany 11 września 2017 r. Zmarł w Londynie 24 października 2017 r. Jego ostatnią wolą było, by jego prochy spoczęły w miejscach dla niego ważnych, tj. w Londynie, Warszawie i w Grudziądzu.