joomla templates top joomla templates template joomla

Szpital w Grudziądzu nie będzie już Jednoimiennym, będzie to jeden z 10 kluczowych szpitali wielospecjalistycznych. Będą trafiały tu najcięższe przypadki, łagodniejsze trafią do 83 szpitali w regionach

Agencja/eReporter24; info tvpinfo; fot; Archiwum; video: tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Regionalny Szpital w Grudziądzu w okresie jesiennym nie będzie jednoimiennym, Ministerstwo Zdrowia zmienia strategię. Powstaną trzy poziomy szpitalnictwa, w pierwszym z nich będzie 10 szpitali wielospecjalistycznych, 83 dodatkowych szpitali w regionach i jeszcze więcej szpitali izolatek, które będą przekazywały przypadki w zależności od stopnia zaawansowania choroby do szpitali wyższego poziomu.
 
- Przed nami trudny okres. Na jesieni pojawia się wiele zachorowań, wiele infekcji. Mamy grypę, mamy infekcje górnych dróg oddechowych, mamy koronawirusa. Te wszystkie zachorowania (...) będą się na siebie nakładały. Są trudne do odróżnienia, objawy są podobne. Musimy się przygotować na pewną specyfikę warunków jesiennych. Strategia jest odpowiedzią na tę specyfikę – powiedział minister.
 
 
Nowa strategia, jak zaakcentował szef MZ, to także przejaw zmiany filozofii podejścia do walki z koronawirusem.
 
- Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju. Teraz zmieniamy charakter naszego reagowania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym na rzecz środków dedykowanych do regionów, dostosowane do skali zjawiska, pojawiania się koronawirusa – wskazał.
 
-Sieć drive thru będzie rozbudowana -
 
Minister wyjaśnił, że pierwszy z obszarów nowej walki z pandemią dotyczy zmian organizacyjnych, służących zwiększeniu efektywności wykorzystania zasobów infrastrukturalnych i ludzkich.
 
– W pierwszym etapie walki z pandemią powołując chociażby sieć szpitali jednoimiennych wiedzieliśmy, że procent ich wykorzystywania w pierwszych dniach czy miesiącach był bardzo niski. W tej chwili możemy powiedzieć, że wiedząc więcej, mając świadomość, z jaką skalą ryzyka mamy do czynienia, te nasze decyzje mogą być bardziej dopasowane do poziomu zagrożenia – powiedział szef MZ.
 
Poinformował, że w ramach sieci szpitali zostaną powołane trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na koronawirusa. – Ten najbardziej podstawowy poziom to będą w szpitale powiatowe, gdzie będą utworzone specjalny izolatki, zdefiniowany będzie do tego specjalny produkt finansowany przez NFZ. Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta, ale przyjęcie, szybkie przetestowanie i skierowanie, tam, gdzie pacjent będzie leczony. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem – przekazał Niedzielski.