joomla templates top joomla templates template joomla

Szpital zaprasza kobiety na bezpłatne badania mammograficzne oraz badania cytologiczne w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy

info: Szpital/Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Panie w wieku 50-69 lat mogą skorzystać a bezpłatnego badania mammograficzne. Badanie finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia - raz na dwa lata. 
 
Dodatkowo grudziądzki Szpitala zapraszama na badanie mammograficzne mieszkanki Grudziądza w wieku 40-49 lat i 70+ z grupy podwyższonego ryzyka. Bezpłatne badania mammograficzne dla Pań z Grudziądza finansowane są z budżetu gminy-miasta Grudziądz. 
 
Badania mammograficzne wykonywane są w Pracowni Mammograficznej naszego Szpitala, która znajduje się w budynku D, na II piętrze, gabinet 241. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną wymagana jest rejestracja telefoniczna pod nr 56 641 46 16 od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00. 
 
 
Od 01 wrzesnia wznawiona zostaje realizacja bezpłatnych badań cytologicznych finansowanych przez NFZ w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. 
 
Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę. 
 
Aby skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych należy zarejestrować się telefonicznie pod numerem 566414187 lub 566414185 
 
Szpital w Grudziądzu jest jednym z nielicznych podmiotów leczniczych w Polsce, który wykonuje bezpłatną cytologię na podłożu płynnym!  Cytologia płynna (LBC - ang. liquid base cytology) to nowoczesna technika przygotowywania preparatów cytologicznych. 
 
 
W odróżnieniu od cytologii konwencjonalnej, w cytologii płynnej, wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, lecz na specjalne podłoże płynne, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni. Dzięki takiej obróbce preparaty mikroskopowe są w dużej części pozbawione różnych artefaktów (np. efektu podsuszenia) i niepożądanych elementów (np. krwinek czerwonych,  śluzu itp.) utrudniających dalszą ocenę mikroskopową. 
 
Badania kliniczne potwierdziły, że cytologia płynna, zwana także cienkowarstwową jest bardziej czuła i znacznie dokładniejsza niż cytologia tradycyjna: 
 
- wykrywalność zmian śródnabłonkowych dużego stopnia jest zwiększona o 64,4%.
- technika pobrania gwarantuje, że 100% komórek trafi do laboratorium w stanie umożliwiającym zbadanie.
- z tej samej próbki można wykonać testy w kierunku np. zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wyróżnia się wysoko i niskoonkogennetypy wirusa. Badanie metodami biologii molekularnej pozwala na stwierdzenie lub wykluczenie infekcji oraz określenie onkogenności wykrytego wirusa.
Dlaczego należy wykonywać cytologię cienkowarstwową? 
 
To nowa jakość w badaniach cytologicznych - pozwala na osiągniecie większej pewności i wiarygodności wyników. W Europie Zachodniej cytologia płynna systematycznie wypiera cytologię tradycyjną. Również w Polsce, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje LBC jako metodę zalecaną (obok tradycyjnej cytologii) w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy.