joomla templates top joomla templates template joomla

Trwa proces rejestracji Wyższej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu, która będzie kształciła inżynierów mechatroników o specjalnościach automatyka i sterowanie maszyn oraz mechatronika stosowana

Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
W trakcie zwołanej konferencji prasowej wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Iwona Michałek poinformowała o zbliżającej się finalizacji utworzenia Państwowej Szkoły Wyżej w Grudziądzu, która powstanie przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia. Jak poinformowała posłanka w najbliższy poniedziałek prezes WZU Piotr Tefelski podpisze oficjalnie z Gminą Miastem Grudziądz porozumienie w tej sprawie.
 
- „Na chwil obecną zostały złożone dwa wnioski do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwszy wniosek dotyczy utworzenia uczelni, a drugi z wniosków dotyczy utworzenia kierunku mechatronika” - mówiła wiceminister Iwona Michałek w trakcie konferencji prasowej zwołanej na tle grudziądzkich Spichrzów.
 
Jak poinformowała wiceminister i posłanka Porozumienia proces powstawania uczelni zbliża się do finalizacji, podpisywane są kolejne porozumienia z samorządami, uczelniami, a także przedsiębiorstwami zainteresowanymi szkoleniem specjalistów konkretnych dziedzin na miejscu w Grudziądzu. 
 
 
- „Uczelnia to owoc naszej wspólnej pracy. Przede wszystkim bym chciała  podziękować wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi, dzięki którego decyzji około rok temu procedujemy te wnioski i jesteśmy coraz bliżej finalizacji” - mówiła wiceminister.
 
Jak zaznaczyła posłanka Porozumienia utworzenie szkoły zostało zainicjowane przez obecny zarząd Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, dokładniej przez obecnego prezesa Piotra Tefelskiego.
 
Jeszcze w tym roku, a najpóźniej w przyszłym proces utworzenia Państwowej Uczelni Zawodowej w Grudziądzu zostanie sfinalizowany, a już w najbliższy poniedziałek zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim, a Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu, które są inicjatorem projektu. 
 
- „Utworzenie takiej uczelni to szansa dla Grudziądza. W tej sprawie współpraca z władzami Grudziądza jest bardzo dobra. Grudziądz to największe miasto w Polsce, które nie ma tego typu publicznej uczelni. Uważam, że potencjał tego miasta jest tak duży, że tego typu uczelnia w tym mieście powinna być i będziemy robić wszystko, aby tak się stało”” - podkreślała posłanka.
 
Powstała przy WZU uczelnia będzie kształciła inżynierów, elektroników, informatyków i programistów dla przemysłu w tym dla przemysłu cywilnego i obronnego . Jak dodała Iwona Michałek „Stworzeni tej uczelni nie jest proste”, dlatego wymaga to zaangażowania nadzwyczajnych środków, oraz wsparcia z wielu stron.
 
- „Publiczna Uczelnia Zawodowa będzie kształciła inżynierów, którzy wesprą rozwijający się przemysł. Wysoki poziom kształcenia zapewni odpowiednio dobrana kadra oraz współpraca z uczelniami zagranicznymi. Na początek na kierunku mechatronika, który został zgłoszony do rejestracji, powstaną dwie specjalności automatyka i sterowanie maszyn i mechatronika stosowana. W pierwszym okresie przyjętych będzie 50 studentów na studia 3,5 letnie, inżynierskie z nauką języka angielskiego przez cały okres nauki” - mówiła zajmująca się bezpośrednio projektem i procesem powstawania szkoły Magdalena Żurawska.
 
 
W szkole mają mieć możliwość kształcenia nie tylko absolwenci grudziądzkich szkół i z regionu, ale także osoby niepełnosprawne, które uzyskają możliwość dalszego kształcenia na miejscu w Grudziądzu, bez wyjeżdżania z rodzinnego miasta.
 
- „Kierunek mechatronika jest u nas w Centrum Kształcenia Praktycznego na poziomie wykształcenia średniego. Absolwenci będą mogli kontynuować naukę” - mówiła Iwona Majorke.
 
Jak podkreślono, uczelnia w zamyśle będzie rozwijana, planowane jest również stworzenie innych kierunków, co uzależnione będzie od lokalnych potrzeb w tym potrzeb lokalnych przedsiębiorców.
 
- „Inicjatywę poparli starostowie powiatów regionu, którzy są bezpośrednio zainteresowani powstaniem uczelni” - mówił Jacek Nalaskowski przewodniczący Porozumienia w Grudziądza.