joomla templates top joomla templates template joomla

Trwają przygotowania do utworzenia Muzeum Lotnictwa w Grudziądzu. Poszukiwane są osób jak i pamiątki związane z jednostką, która stacjonowała w tym mieście

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Fundacja Lotniczy Grudziądz przygotowuje się do utworzenia muzeum grudziądzkiego lotnictwa. Poszukuje zarówno osób jak i pamiątek związanych z jednostką, która stacjonowała w Grudziądzu. 
 
Ośrodek Szkolenia Specjalistów Ubezpieczania Lotów, to jednostka szkoleniowa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej PRL i III RP (JW nr 5794). Ośrodek ten powstał w 1960 roku w wyniku przekształcenia I Batalionu Ziemnego Zabezpieczenia Lotów przeniesionego z Modlina, po którym otrzymał numer JW. Jednostka została zakwaterowana w historycznych koszarach na dawnej ul. Obrońców Stalingradu (obecna ul. Chełmińska), gdzie w okresie międzywojennym mieściła się Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii. 
 
 
W grudniu 1961 roku gen. bryg. pil. Michał Jakubik wręczył komendantowi Ośrodka sztandar ufundowany przez społeczeństwo Grudziądza. 31 grudnia 1996 roku Ośrodek został rozformowany. Szkolił specjalistów z całej Polski w zakresie ubezpieczania lotów, radionawigacji czy nawigacji elektroświetlnej. 
 
Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze. Tu znajdowała się Wyższa Szkoła Pilotów, która powstała z końcem 1920 roku. Jako lokalizację wybrano Grudziądz, ponieważ istniała tu dobrze zachowana infrastruktura po armii cesarstwa niemieckiego. W latach późniejszych, na bazie tej szkoły, powstała słynna Szkoła Orląt w Dęblinie. Z kolei w Grudziądzu utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego.
 
Działalność Fundacji Lotniczy Grudziądz ma na celu pielęgnowanie tradycji grudziądzkiego lotnictwa. W planach Fundacji jest powstanie Muzeum Lotnictwa w Grudziądzu. 
 
Adres email do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. O akcji poszukiwania informacji chętnie wypowie się Pan Andrzej Maciejewski tel. 600 231 393.