joomla templates top joomla templates template joomla

Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz I i III LO mogli się wykazać wiedzą w zakresie wyborów samorządowych, w konkursie pn. „Wybieram wybory”

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz I i III Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w szkolnym etapie konkursu pn. „Wybieram wybory”. 
 
Uczestnicy rozwiązywali test wyboru składający się z 25 pytań.
 
 
 
Zakres tematyczny testu obejmował te działy Kodeksu wyborczego, które dotyczą wyborów do rad i sejmików, wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta, a także przepisów wstępnych i karnych oraz zapisów o organach wyborczych. Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 16 listopada.
 
 
Uczniowie, którzy zostaną zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018 r.
 
 
Z kolei w trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 r. z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na 3 losowo wybrane pytania - podobnie jak w etapie szkolnym przygotowane na podstawie działów I, II oraz VII-IX Kodeksu wyborczego.
 
Informacje na temat konkursu znaleźć można na stronie www.pkw.gov.pl.