joomla templates top joomla templates template joomla

W Grudziądzu odbył się "Okrągły Stół" w sprawie grudziądzkiego Szpitala. Pojawili się posłowie i senator, a także przedstawiciele Wojewody, NFZ i grudziądzkiego Ratusza

Agencja/eReporter24; info: UM, Grudziądz; fot/video: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Na spotkanie zainicjowane przez Prezydenta Macieja Glamowskiego zostali zaproszeni parlamentarzyści z całego naszego regionu. Ideą spotkania jest podjęcie rozmów ponad podziałami politycznymi oraz skonsultowanie proponowanych rozwiązań problemów grudziądzkiego szpitala.
 
 
Na zaproszenie Prezydenta odpowiedział Senator Ryszard Bober, Senator Antoni Mężydło oraz następujący Posłowie na Sejm RP – Tomasz Lenz, Joanna Scheuring-Wielgus i Tomasz Szymański. 
 
Na spotkanie przybył również Dyrektor Wojewódzkiego Oddziału NFZ Andrzej Wiśniewski oraz przedstawiciel Związku Miast Polskich Marek Wójcik. Posłowie Zbigniew Girzyński i Robert Kwiatkowski przysłali swoich przedstawicieli –Karola Wojtasika i Krzysztofa Podgórskiego. W imieniu Marszałka Województwa w spotkaniu uczestniczyła Dyrektor departamentu zdrowia Barbara Ptaszyńska.
 
 
Sytuacja grudziądzkiego szpitala jest specyficzna, bowiem nasza lecznica zmaga się z potężnym zadłużeniem w wysokości ponad 457 mln zł. Plan zakłada oddłużenie go kwotą około 300 mln zł jeszcze w tym roku. W październiku 2019 r. miasto przystąpiło do planu postępowania naprawczego. Jednocześnie władze miasta ubiegają się o pożyczkę z budżetu państwa w wysokości około 320 mln zł, dla miast które wdrożyły plan postępowania naprawczego.
 
- "To pierwsze spotkanie ponad podziałami politycznymi, na które zaprosiłem parlamentarzystów z całego województwa. Moim zdaniem szpital nie powinien być przedmiotem politycznych rozgrywek i sporów. Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców znacznej części regionu powinno leżeć na sercu nam wszystkim, ponieważ nasz szpital leczy ponad 450 tys. pacjentów rocznie” - mówił w trakcie konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski.
 
- "Sytuacje które są w szpitalu, przekładają się oczywiście na miasto. W trakcie spotkania przy okrągłym stole rozmawialiśmy o rozwiązaniach i jedno jest pewne" - bez pomocy państwa nie da się tej sytuacji rozwiązać" - mówił Senator Ryszard Bober.
 
 
Zdaniem senatora Grudziądzka placówka jest bardzo ważna na mapie całego województwa z uwagi na swoje oddziaływanie. Rozwiązanie sytuacji grudziądzkiej lecznicy jest ważne nie tylko dla miasta ale także całego regionu.
 
-  "Istotą tego spotkania jest to, aby tego typu inicjatywy były skuteczne. Wydaje mi się, że jesteśmy zgodni co do tego, że niezbędne są zmiany systemowe. Niezbędne są także odpowiednie zapisy dotyczące zmian zapisów ustawowych w kontekście zmian po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada 2019 r., aby za leczenie Polaków, za które płacą przez dziesiątki lat, odpowiedzialność ponosiło Państwo Polskie. Jako parlamentarzyści zrobimy wszystko, aby powstał odpowiedni projekt ustawy. Aby szpitale mogły koncentrować się na leczeniu" - dodał Poseł Tomasz Szymański.
 
Optymizmem jednak napawa stwierdzenie Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ Andrzeja Wiśniewskiego, który uważa, że wdrażany przez grudziądzki samorząd oraz dyrekcję szpitala program naprawczy daje nadzieję na wyjście z tej trudnej sytuacji.
 
- "To co zaproponowano, jest bardzo dobre, ponieważ działania są wielokierunkowe. Gdyby nie takie działanie, chyba by szans nie było".
 
Posłowie Robert Kwiatkowski i Tomasz Szymański skierowali interpelacje do Prezesa Rady Ministrów odnoszące się do grudziądzkiej lecznicy.