joomla templates top joomla templates template joomla

W Grudziądzu powstanie farma fotowoltaiczna. Tego typu konstrukcja jest rozważana na Dębowym Wzgórzu w miejscu starego wysypiska śmieci

R.z/eGrudziadz.pl. fot: Archiwum włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Grupa OPEC rozważa stworzenie farmy fotowoltaicznej na Dębowym Wzgórzu. Rozpoczęły się zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego terenu po dawnym wysypisku śmieci za os. Rządz. Wcześniej ten teren był przeznaczony pod działalność rekreacyjną i sportową, mógł tam powstać park czy tereny rekreacyjne, albo po zmianie planu na farmę fotowoltaiczną. 
 
W trakcie trwającej obecnie sesji Rady Miasta - trwa tygodniowa przerwa - radni zagłosują nad zmianami w planie zagospodarowania terenów po byłym wysypisku śmieci w sąsiedztwie którego znajduje się obecnie osiedle Dębowe Wzgórze. 
 
Teraz ten według koncepcji Grupy OPEC może być przeznaczony pod budowę farmy fotowoltaicznej. 
 
- „Grupa OPEC rozważa koncepcję zagospodarowania terenu przy ul. Rataja pod budowę odnawialnego źródła energii, jakim jest farma fotowoltaiczna. Projekt jest na wstępnym etapie analiz i żadnych wiążących decyzji jeszcze nie podjęto” - informuje Marek Jopp specjalista ds. marketingu i promocji Grupy OPEC.
 
 
Aktualnie Spółka OPEC GRUDZIĄDZ wystąpiła z wnioskiem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, gdyż jak nas informuje przedstawiciel OPEC przygotowanie takiej inwestycji jest wieloletnim procesem i wymaga uzyskania wielu uzgodnień i pozwoleń. 
 
- „Źródła fotowoltaiczne charakteryzują się koniecznością zabudowy na znacznym terenie. Częściowo już zrekultywowany teren byłego wysypiska śmieci doskonale się do tego celu nadaje” - informuje Marek Jopp.
 
Powstała elektrownia nie będzie miała znaczącego wpływu na dostawy energii z uwagi na swoja niewielką moc, jednak zdaniem OPEC 
 
- „Elektrownie tego typu są nieocenionym źródłem mocy w systemie elektroenergetycznych z uwagi na produkcję tej energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania. Dzięki takiemu profilowi produkcji zmniejszeniu ulega konieczność wykorzystania elektrowni konwencjonalnych, przyczyniając się tym samym do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń do powietrza” - czytamy w przesłanej informacji. 
 
 
Jak informuje Marek Jopp półki Grupy OPEC od lat promują efektywność energetyczną oraz działania proekologiczne. W swoich planach mają dalsze zwiększanie udziału spalanej biomasy oraz wykorzystanie innych odnawialnych źródeł energii, takich jak; alternatywne paliwo RDF, biogaz czy energia słoneczna.
 
Wspomniany teren nie może być przeznaczony pod budownictwo ze względu na swoja przeszłość - wysypisko śmieci - jest to jednak stosunkowo atrakcyjny teren na różnego typu inwestycje rekreacyjno-sportowe jak parki czy szerzej tereny wypoczynkowe. Od lat jednak ten rejon jest dzikim polem, wokół którego stopniowo rozrasta się osiedle Rządz i Dębowe Wzgórze.