joomla templates top joomla templates template joomla

W Grudziądzu przy WZU powstaje wyższa państwowa uczelnia zawodowa - poinformowała posłanka Iwona Michałek. Będzie się mieściła i ściśle współpracowała z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Grudziądzu powstanie wyższa państwowa uczelnia, która będzie szkoliła specjalistów na kierunkach technicznych. Poinformowali na konferencji prasowej posłanka Iwona Michałek i Prezes WZU Piotr Tefelski. Prace nad powstaniem już się rozpoczęły.

W dniu dzisiejszym nastąpiło symboliczne otwarcie bramy w WZU, za którą mają się mieścić budynki tworzonej państwowej uczelni zawodowej.

- „Utworzymy w Grudziądzu państwową uczelnie zawodową na bazie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu” - zakomunikowała Wiceminister Nauki Iwona Michałek w Grudziądzu. 
 
Jak dodała posłanka Porozumienia:
 
- „Grudziądz zasługuje na Państwową uczelnię, bo jest naprawdę ważnym miastem naszego regionu. Jak Państwo wiecie politechniki w naszym województwie nie ma” -  mówiła wiceminister.
 
 
W pierwszym etapie ma powstać uczelnia wyższa, uczelnia techniczna.
 
- „Nie stworzymy od razu politechniki w Grudziądzu, ale będzie to wyższa szkoła zawodowa, która będzie kształciła dla pracodawców Grudziądza i okolic w przedmiotach technicznych” - mówi Iwona Michałek. 
 
Inicjatywa, która ma już swoja historię przyspieszyła podczas wizyty Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który gościł w Grudziądzu tydzień temu.
 
- „Mamy już zgodę Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka na dalsze procedowanie utworzenia tej uczelni” – mówi Iwona Michałek.

Zarówno Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziłu już zgodę na projekt uczelni jak i wcześniej wspomniany MON. Ministerstwa wyraziły chęć i zgodę tworzenia tej uczelni.
 
- „Już 24 tego miesiąca odbędzie się spotkanie w Ministerstwie Prezesa WZU Piotra Tefelskiego i Premiera” - mówi poseł Iwona Michałek.
 
Zgodnie z deklaracją proces tworzenia uczelni ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. 
 
- „To wspaniały moment dla Grudziądza, okolic a także szerzej województwa Kujawsko-Pomorskiego” - mówi Piotr Tefelski.
 
Jak mówi Prezes WZU próby stworzenia uczelni podejmował już wcześniej, próbował rozmów w WAT i Ministerstwie Obrony Narodowej. 
 
 
 
- „ Dzięki inicjatywie Pani Iwony Michałek udało się doprowadzić do spotkania z Panem Premierem w Ministerstwie i już za dwa tygodnie będziemy mogli omawiać szczegóły utworzenia uczelni” - mówi Prezes WZU.
 
W WZU znajdują się już budynki, które maja być przeznaczone pod powstanie uczelni, które zostaną wyremontowane, a w ramach których jest miejsce na dwie sale wykładowe i  dodatkowe pomieszczania. 
 
- „Wcześniej była uczelnia w Grudziądzu UMK, to się nie przyjęło prawdopodobnie dlatego, że kształciło osoby na kierunkach, które nie specjalnie były potrzebne na grudziądzkim rynku. Tutaj będą kształcone osoby na kierunkach, które będą rozwijać ten zakład, jeden z największych zakładów w Grudziądzu” - mówi Miłosz Joniec radny Rady Miejskiej w Grudziądzu.
 
jak dodaje radny
 
- „Na 100-lecie Grudziądza będzie już prawdopodobnie wyższa uczelnia publiczna w Grudziądzu”.