joomla templates top joomla templates template joomla

Warszawskie ścieki odkładają się na wiślanych mieliznach w Grudziądzu? Pojawił się na nich brunatny kolor, twierdzą internauci i mówią, że od dawna nie widzieli tego zjawiska

R.Ż/eSerwis.info; video: TVN24; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Czy Warszawskie ścieki odkładają się na wiślanych mieliznach w Grudziądzu? Na wiślanych wysepkach pojawił się brunatny kolor, co zauważyli mieszkańcy, którzy mówią, że od dawna nie widzieli tego zjawiska. Zaniepokoiło to jednego z internautów, który zrobił zdjęcia pokazujące to zjawisko. 
 
 
W dniu dzisiejszym warszawskie ścieki przestały płynąć do Wisły. Wybudowany przez wojsko rurociąg osiągnął swoje pełen moce, a tym samym przejął rolę kolektora ściekowego, który uległ awarii.
 
 
W międzyczasie fala ścieków przepłynęła jednak setki kilometrów trafiając do Bałtyku i powodując dyskusję, również na forum międzynarodowym, co do skutków jakie spowodowała przepływająca przez polskie miasta fala ściekowa, którą jak się okazuje tworzyły nie tylko ścieki komunalne, ale również częściowo przemysłowe w tym te zawierające związki chemiczne groźne dla życia.  
 
 
Badana na bieżąco na wszystkich odcinkach woda w Wiśle zawiera - jak pokazują badania - podwyższony poziom bakterii niebezpiecznych dla człowieka. Cierpią na tym również wędkarze.
 
- Zaleca się brak bezpośredniego kontaktu z wodą, w tym uprawienia sportów wodnych, a tym bardziej połowu ryb, czy kąpieli na całym odcinku -
 
 
 
Wyciek spowodował zagrożenie dla ludzi nie tylko w Wiśle. 
 
- Pomorski sanepid wydał komunikat, z którego wynika, że z powodu podwyższonego poziomu bakterii nie zaleca się kąpieli w Zatoce Gdańskiej -
 
Również w Grudziądzu najprawdopodobniej ścieki spowodowały zanieczyszczenia, z którymi natura  przez dziesięciolecia będzie musiała się zmagać. Jak zauważył jeden z naszych czytelników na mieliznach pojawił się brunatny kolor, którego w poprzednich latach, przy niskim stanie Wisły, nie było widać. Najprawdopodobniej mogą być to osady z płynącej Wisłą plamy warszawskich ścieków. 
 
 
- „To jest efekt zanieczyszczenia wody w Wiśle mieszkam tu ponad 30 lat i pierwszy raz coś takiego widzę” - mówi Pan Krzysztof i prezentuje zdjęcia które zrobił.
 
Czy plamy maja związek z plamą ścieków wykażą zapewne badania sanepidu, na co liczymy. Obecnie nie zaleca się zbliżania do wody.