joomla templates top joomla templates template joomla

Jadłodzielnia i wieszak poszukują wolontariuszy do pomocy w punktach obsługi. Również Ty możesz przyłączyć się do pomocy potrzebującym

R.Ż/eSerwis.info; fot: organizator włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
„Jadłodzielnia” i tzw. „wieszak” poszukują wolontariuszy chcących pomóc w prowadzeniu punktów wymiany pożywienia i odzieży w Grudziądzu. 
 
Dwa punkty wymiany tego co dla jednych zbędne, a innym jest potrzebne funkcjonują na terenie Grudziądza. W jednym z nich funkcjonującym od kwietnia nazywanym "wieszakiem" możemy pozostawić zbędne ubrania, z których skorzystają inni, potrzebujący. Natomiast w drugim miejscu zwanym „jadłodzielnią”, która funkcjonuje od marca, można podzielić się z potrzebującymi nadmiarem jedzenia.
 
 
 
"Wieszakiem" zlokalizowanym na Al. 23 Stycznia, na pasażu handlowym MPGN: 
 
- "Zajmuje się Pani, która ma akurat w sąsiedztwie swoje stoisko. Jest to miejsce udostępnione do wymiany ubrań. Bez tłumaczenia i patrzenia na ręce można przyjść i wziąć odzież, której potrzebujemy. Jest bardzo dużo osób, które dostarczają ją na bieżąco na wieszak, co mnie bardzo cieszy. Funkcjonuje to na prawdę sprawnie" - mówi nam Julia Kwiatkowska jedna z organizatorek akcji.
 
W tym miejscu nie tylko można oddać rzeczy, ale również dowiedzieć się jakie są potrzeby osób korzystających z punktu. Jeżeli ktoś potrzebuje ubranek dla dzieci, albo konkretnych butów może taką informację zamieścić na specjalnej tablicy i czekać aż znajdzie się osoba, która spełni takie zapotrzebowanie. Podobnie działa to w drugą stronę na tablicy można zmieścić czego chcemy się pozbyć z numerem telefonu, a wtedy te osoby mogą się kontaktować bez ingerencji obsługi i ustalić jak i gdzie odebrać przedmioty, ubrania.
 
„Wieszak” funkcjonuje sprawnie i nie ma problemów z bieżącym jego utrzymaniem. Inaczej jest w przypadku „jadłodzielni” zlokalizowanej obecnie na targowisku w Tarpnie, gdzie brakuje rąk do pracy. Obecnie są wyznaczone dyżury jednak brakuje osób mogących czuwać nad punktem chociażby w niedzielę czy święta. 
 
 
- „Jest to trochę zajmujące czas zajęcie. Wiadomo, że trzeba dojechać na 9 rano by otworzyć ją i o 17 mamy planowane zamknięcie. Zdarza się, że dłużej z niemożności dojechania. Staramy się też często tam sprzątać. Największą barierą braku chętnych jest szkoła czy praca jak i wyjazdy zwłaszcza w okresie letnim. Działamy od poniedziałku do soboty. Niestety, ale nie mamy możliwości i na tyle czasu by otwierać w niedzielę” - mówi Julia Kwiatkowska.
 
Gdyby znalazło się więcej wolontariuszy potrzebujący mieli by również możliwość  pobrania pożywienia  np.: w niedzielę. Dodatkowo w Grudziądzu ma powstać jeszcze jeden punkt w Mniszku, a więc wolontariuszy będzie potrzeba więcej niż obecnie, tym bardziej, że w okresie letnim, urlopowym mogą wystawić problemy z obsługą, która obecnie pracuje już na najwyższych obrotach. 
 
W "jadłodzielni" funkcjonuje lodówka, a więc można pozostawić zarówno np: ziemniaki jak i produkty wymagającego odpowiedniego przechowywania, w odpowiedniej temperaturze. 
 
Kto korzysta z „wieszaka” i „jadłodzielni”? 
 
- „Powiedzieć kto korzysta jest ciężko, ponieważ doglądamy tam, a nie przebywamy cały dzień. Osobiście spotkałam tam wiele osób od bezdomnych, a także starszych emerytów i emerytki. Panujemy nad tym, nie zdarzyły się przykre wypadki czy kradzieże” - mówi współorganizatorka Julia Kwiatkowska. 
 
 
 
Chętnych do pomocy zapraszamy do kontaktu.
 
Obecnie lokalizacja „jadłodzielni” jest jedna - targowisko w Tarpnie. Kolejna „jadłodzielnia” ma powstać w Mniszku, a więc na drugim końcu miasta, tak aby osoby z różnych części Grudziądza mogły pozostawić czy odebrać zbędny pokarm. Osoby, zajmujące sie obecnym punktem współpracuja również z  "wieszakiem", który w tej chwili jest największy w całej Polsce. 
 
 
 

Komentarze  

-1 # Irek 2017-06-19 19:42
A mi się inicjatywa podoba. Może to nie każdemu odpowiada, ale znajdą się tacy co potrzebę mają.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # Guest 2017-06-19 06:13
Dokarmianie nierobów i pasożytów. Nie mogą wyjechać za granice ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Julia 2017-06-19 17:38
Jakich nierobów? Z jadłodzielni korzystają również osoby starsze, renciści, niepełnosprawni bez zasiłku i dużo wymieniać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować